انتقام به سبک دهه 60 : نقد و بررسی عنوان Mafia III

انتقام به سبک دهه 60 : نقد و بررسی عنوان Mafia III

انتقام به سبک دهه 60 : نقد و بررسی عنوان Mafia III

مافیا 3 عنوانی ساخته کمپانی تازه کار هنگر 13 (Hangar13)و ناشر تو کی گیمز (2K Games) که تمامی گیمر های دنیا را به خود امیدوار کرده بود حالا منتشر شده و با نقد های منفی و مثبت فراوانی رو به رو شده است.حالا که این بازی عرضه شده است نه میتوانیم به آن یک شاهکار بگوییم و نه میتوانیم آن را یک عنوان ضعیف بنامیم.بلکه باید بشینیم و حسرت بخوریم که ای کاش این بازی هم مثل خیلی از بازی های دیگر با تاخییر عرضه میشد.

مافیا 3 عنوانی ساخته کمپانی تازه کار هنگر 13 (Hangar13)و ناشر تو کی گیمز (2K Games) که تمامی گیمر های دنیا را به خود امیدوار کرده بود حالا منتشر شده و با نقد های منفی و مثبت فراوانی رو به رو شده است.حالا که این بازی عرضه شده است نه میتوانیم به آن یک شاهکار بگوییم و نه میتوانیم آن را یک عنوان ضعیف بنامیم.بلکه باید بشینیم و حسرت بخوریم که ای کاش این بازی هم مثل خیلی از بازی های دیگر با تاخییر عرضه میشد.

باکس آرت رسمی بازی

باکس آرت رسمی بازی

نقد های بازی بر روی پلتفرم رایانه های شخصی صورت گرفته است

سیستم مورد نیاز بازی نیز به صورت زیر میباشد پس قبل از خرید بازی توجه داشته باشد که سیستم شما قادر به اجرای بازی است یا خیر :

حداقل سیستم مورد نیازی برای اجرای بازی:

سیستم عامل: ویندوز ۷ نسخه ۶۴ بیتی
پردازنده: I5-2500K یا AMD FX-8120
رم: ۶ گیگابایت
کارت گرافیک: Radeon HD7870 یا GeForce GTX 660
VRAM: دو گیگابایت
فضای مورد نیاز: ۵۰ گیگابایت

سیستم پیشنهادی برای اجرای بازی:

سیستم عامل: ویندوز ۷ نسخه ۶۴ بیتی
پردازنده: I7-3770 یا AMD FX 8350 4.0 Ghz
رم: ۸ گیگابایت
کارت گرافیک: Radeon R9 290X یا GeForce GTX 780 یا GeForce GTX 1060
VRAM: چهار گیگابایت
فضای مورد نیاز: ۵۰ گیگابایت

داستان: 

توجه : این بخش شامل اسپویل بازی (لو رفتن داستان بازی) می باشد پیشنهاد می کنیم اگر هنوز بازی را انجام نداده اید یا به اتمام نرسانده اید متن زیر را رد کرده و ادامه نقد را بخوانید.

داستان بازی حول شخصیتی به نام لینکلن کلیمی چرخد. جوانی سیاهپوست که در اواخر دهه ۶۰ میلادی میزیستد و پیشینه زیبا و درخشانی ندارد. وی در ژانویه سال ۱۹۴۵ در حالی متولد شد که والدینش را بنا به دلایل نامشخصی از دست داد و باید در یتیم خانه ای زندگی کند. پس از تخته شدن در یتیم خانه، لینکلن مجبور به اسباب کشی به خیابان های ناامن می شود. پس از مدتی زندگی روی خوش به لینکلن کوچک نشان می دهد و شخصی به نام Sammy Robinson وی را به فرزندخواندگی می پذیرد و او را در کنار فرزند خود (الیس) بزرگ می کند. پس از گذشت سال ها و آغاز جنگ منفور ویتنام، لینکلن برای یافتن شخصیتش و شناخت حقیقت (به گفته خودش نجات برادرانش در جنگل) وارد جنگ می شود. از جمله چیزهایی که جنگ به وی می آموزد، مهارت هایش در تیراندازی با سلاح گرم از جمله اسلحه شات گان می باشد. پس از پایان جنگ و بازگشت لینکلن به خانه اش در New Bordeaux، وی توسط برادرش یعنی پسر حقیقی سمی، استقبال می شود و پس از ملاقات با وی در بارِ سمی طی اتفاقاتی، به استخدام گروهک خلافکاری که زیر مجموعه کوچکی از خانواده مافیای سال مارکانو است، درمی آید. مارکانو ترتیب یک سرقت مسلحانه از بانک را می دهد و لینکلن نیز در این عملیات حضور دارد و همدست وی نیز جورجی، پسر مارکانو است. لینکلن که رفاقتی بسیار صمیمانه با جورجی دارد، با اعتماد کامل به وی، وارد عملیات می شود ولی پس از سرقت از بانک، طبق نقشه های قبلی مارکانو، به لینکلن خیانت می شود و به منظور پس گرفتن سهم وی از سرقت، خانواده مارکانو بار سمی را به آتش کشیده و تمامی خانواده و نزدیکان لینکلن را می کشند. وضعیت خود لینکلن نیز با یک مرده فرقی ندارد. در حالی که آخرین نفس های لینکلن کلی در حال کشیده شدن هستند، وی توسط کشیشی به نام پدر جیمز نجات می یابد و حال می خواهد از تک تک فرصت هایی که در اختیار دارد استفاده کند تا انتقام تمام عزیزانی را که از دست داده، از باند مافیای شهر بگیرد.

*اتمام اسپویل*

بازی مافیا 3 یکی از بهترین داستان هایی را روایت  میکند که تا به حال در بازی های ویدیویی شاهد آن بوده ایم.داستان بازی به قدری زیبا  درگیر کننده و گیرا است که شما فقط یک ساعت بازی کردن به این موضوع پی می برید و دوست دارید که حتی به خاطر داستان بازی هم که شده از مشکلات آن بگذرید و آن را بازی کنید .داستان بازی همانند فیلم های هالیوودی ساخته شده و شخصیت پردازی بی نظیر آن داستان بازی را به بهترین شکل ممکن روایت می کند. اگر بخواهیم داستان بازی را به سه قسمت تقسیم کنیم قسمت اول آن حول روایت داستان زندگی لینکلن و خوانواده او می چرخد و قسمت دوم بازی که طولانی ترین و خسته کننده ترین بخش آن است شما فقط باید یک کار را برای افراد مختلف و در محیط های مختلف انجام دهید باز هم تاکید میکنم فقط یک کار!! و در بخش سوم بازی داستان اصلی بازی دوباره از سر گرفته می شود و شما باید سران مافیا رو از بین ببیرید که لذت بخش ترین بخش بازی نیز هست.

گیم پلی :

شما با اولین بار بازی کردن مافیا 3 گیم پلی فوق العاده خوب جذاب و سرگرم کننده را انتظار دارید اما بگذارید خلاصتان کنیم خیر!!! اصلا اینطور نیست

کارگران مشغول کاراند

کارگران مشغول کاراند

مافیا 3 حتی اندک شباهتی به نسخه قبلی خود ندارد و از عنوانی جهان باز فقط نام آن را به یدک می کشد و سازنده بازی بهتر بود که بازی را به صورت خطی می ساخت تا جهان باز شما وقتی که بازی را به اتمام می رسانید عملا هیچ کاری برای انجام دادن ندارید و فقط و فقط باید به رانندگی مشغول شوید محیط بازی بسار مرده و نچسب کار شده است و حوصله شما را از بودن در آنجا سر میبرد.اما این فقط تنها نقطه ضعف گیم پلی بازی نیست در سیستم کاور گیری بازی نیز ضعف ها و باگ هایی دیده می شوند که اصلا قابل چشم پوشی نیست و کار گیمر را بسیار مشکل می کند.اما از حق نگذریم گیم پلی بازی نقاط قوتی هم دارد و همیجا تمام نمیشود . سیستم رانندگی بازی و هندلینگ ماشین ها واقعا خوب کار شده و عمل کردی بسیار خوب و مناسب دارد اما از طرفی هوش مصنوعی بازی شما را سرخورده می کند. اولین باری که شما از سیستم مخفی کاری بازی استفاده میکنید چیزی جز زیبایی در این سیستم نمی بینید و وقتی که از سیستم ران اند گان استفاده میکنید هوش مصنوعی بازی بسیار خوب شما را محاصره می کنند و مورد هدف قرار میدهند و کمتر کسی هست که از این سیسیتم جان سالم بدر ببرد اما در این بین دشمنان شما کار هایی انجام میدهند که شما به کار کردن تیم سازنده روی این بخش شک میکنید.

گرافیک :

گرافیک بازی در نگاه اول شما را مجذوب خودش میکند به طوری که شما حتی یک لحظه نمی توانید چشم از آن بردارید اما وقتی که جلو تر می روید مشکلات گرافیکی خصوصا در بخش فنی آن نمایان می شود و شما نمی توانید باگ هایی که دیده اید را یک لحظه از یاد ببرید!! دیر لود شدن تکسچر های بازی کیفیت پایین بافت ساختمان ها ماشین ها و محیط بسیار ضعیف کار شده و حس میکنید که بازی در چند سال پیش عرضه شده است.

من که چیزی جز ساختمان های مقوایی در این تصویر نمی بینم

من که چیزی جز ساختمان های مقوایی در این تصویر نمی بینم

اما در بخش گرافیک هنری بازی عمل کرد فوق العاده ای از خود نشان داده و مثلا دیدن شهر از دور یا هنگام غروب آفتاب را واقعا زیبا به تصویر کشیده است چهره شخصیت های بازی واقعا پر جزئیات طراحی شده و انیمیشن و عکس العمل دشمنان و  آنها واکنش های خیلی خوب و طبیعی را از خود ارائه می دهد.

نورپردازی بازی فوق العاده است

نورپردازی بازی فوق العاده است

موسیقی و صداگذاری:

یکی از مهم ترین دلیل شخصیت پردازی کاراکتر ها صدا گذاری آنهاست صدای تفنگ ها ماشین ها محیط و کلا همه چیز درون بازی عالی کار شده و موسیقی های آن از بین بهترین موسیقی های دهه شصد انتخاب شده و حس و حال دهه شصد را خیلی خیلی خوب به شما القا می کند و شما می توانید موسیقی های بازی را از اینجا دانلود کنید.

خلاصه:

مافیا 3 عنوانی نبود که همه ما انتظار آن را داشتیم و نه می توان آن را خوب و یا افتضاح نام گذاری کرد. بازی پتانسیل بالایی داشت اما با وجود مشکلاتی که مطرح کردیم و شاید تازه کار بودن سازنده بازی یعنی هنگر13 مانع از آن شد که بازی به یک عنوانی خوب و جذاب تبدیل گردد. اما به شما بازی کردن حتی برای یک بار را پیشنهاد می کنم چرا که داستان بازی بسیار خوب و زیبا می باشد.

+نکات مثبت : روایت داستان بی نظیر – صدا گذاری و موسیقی های مناسب و عالی – سیستم رانندگی و تیر اندازی بازی خوب است

-نکات منفی : ماموریت های اصلی بازی تکراری و بدون تنوع – گرافیک بد بازی و باگ هایی در نورپردازی – کیفیت پایین بافت ها

امتیاز بازی : 6/10

امیرمحمد شکاری

امیرمحمد شکاری

زندگی در سه چیز خلاصه می شود: 1.خواب 2.خوراک 3.گیم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *