نقد و بررسی کوتاه بازی Beyond Eyes | داستان یک بوم نقاشی

Beyond Eyes

Beyond Eyes

داستان یک بوم نقاشی

در سال های اخیر ، بازی های مستقل طرفداران فراوانی پیدا کرده اند . از بازی outlast گرفته تا  عنوان ترسناک amnesia که تیم سازنده اش مدتی پیش عنوان جدید و فوق العاده Soma را منتشر نمود . در نمایشگاه E3 سال 2015 بود که بازی ای به نام ((ورای چشم ها)) معرفی شد . تریلر های بازی دل بسیاری از بینندگان را بدست آورد . حال که بازی را انجام داده ایم میتوانیم بگوییم سازنده به هدفش یعنی دلربایی رسیده است ! در ادامه مطلب با بررسی کوتاه بازی Beyond Eyes همراه آذران گیم باشید .

نام : Beyond Eyes

تیم سازنده : Tiger and Squid

سبک : پلتفرمر

پلتفرم های مقصد : PC و Xbox One

 

داستان چشمان خاموش و دلی گرم

داستان بازی در عین حالی که بسیار ساده است،می تواند بسیارجذاب باشد. داستان  در مورد دختر بچه ایست که بر اثر اتفاقی بینایی خود را از دست میدهد و تا مدت ها از دنیای بیرون دور شده و گوشه گیری میکند. روزی بچه گربه ای که تنها دوست او به حساب می آید گم گشته و باعث میشود که دختر بچه به دنیایی ناشناخته و خشن پا بگذارد. دنیایی خشن ، تلخ، اما رنگارنگ!!! داستان بازی نه حماسی است و نه پیچیده. پس اگر دنبال داستانی با پیچش های فراوان هستید،دور این بازی را خط بکشید.

Beyond Eyes

Beyond Eyes

دمیدن روح بر بوم نقاشی

روند بازی بسیار ساده است.در این بازی چیزی به نام هیجان و سرعت معنی ندارد ؛ چون انتظار نمی رود که شخصیت اصلی یک شبهه رامبوی دیگرباشد که به دل دشمنان بزند! گرچه این روند بسیار آرام و حرکت بسیار کند دختر بچه نیزممکن است بعد از مدتی آزار دهنده شود.مکانیزم گیم پلی ساده است . دنیای بازی در ابتدا کاملا سفید و ناشناخته است و با نزدیک شدن به اشیاء و قدم زدن در دنیای بازی ، کم کم محیط جان می گیرد و قابل دیدن میشود.  خلاقیت در بعضیاز بخش های بازی موج میزند که البته ترجیح میدهم اسپویل نشوند!!! در کل اگر حوصله گیم پلی ای آرام وبدور از هیاهو را ندارید از این بازی صرفنظر کنید.

نمای گرم آبرنگ 

گرافیک بازی به دو بخش تقسیم می شود. از نظر فنی گرافیک بازی خوب ظاهر میشود و مشکل خاصی در آن وجود ندارد ولی چیزی که این بازی را بسیار متفاوت کرده است،گرافیک هنری خیره کننده و وصف ناپذیر آن است.

این بازی در اصل بوم نقاشی ای است که به بهترین شکل کشیده شده است. طراحی محیط،طراحی کاراکتر ها و در کل تمام چیز هایی که در بازی وجود دارند به استادانه ترین شکل ممکن انجام شده است . گشت و گذار در دنیایی بی رنگ و ظاهر شدن بخش های مختلف محیط حس رنگ کردن یک نقاشی را به صورتی لذت بخشی به بازی باز منتقل میکند. سازنده این بازی به راستی یک هنر مند  تمام عیار بوده است و در بخش گرافیک هنری بازی مانند ستاره میدرخشد.

Beyond Eyes

Beyond Eyes

طراحی هنری خیره کننده

صدا ، نزدیک ترین دوست دخترک !

صدا در بازی خوب کار شده است. صدای باد و صدا های مختلف در محیط بازی حس تنهایی بی مانندی را تداعی میکنند . صدای خفه ی یک بچه گربه در بوران ، صدای پای دختر بچه در سکوت جنگل. در بازی چیزی بنام صداپیشگی وجود ندارد و دختر بچه به زبانی ناشناخته حرف میزند.

و در پایان این هنر است که باقی می ماند .

این بازی به شدت بازی ای سلیقه ایست . شاید برخی نمره ای بسیار ضعیف به آن بدهند و برخی دیگر آن را کاملا تحسین کنند.

از آن جایی که این بازی یک اثر کاملا هنری به حساب می آید ، همان طور که هنر قابل قیمت گذاری نیست قابل نمره دهی هم نیست و به شخصه به آن نمره ای نخواهم داد. در بازی هایی مانند این بازی اصلا نمره مهم نیست و باید خودتان آن را تجربه کنید.

طراحی هنری عالی ، صدا گذاری خوب ، ایده ای خلاقانه ، داستان گیرا

ریتم کند ، گیم پلی تا حدودی خسته کننده ، تنوع کم در روند بازی ، استفاده بیش از حد از رنگ سفید در محیط های بازی که بعد از مدتی چشم را آزار میدهد.

نویسنده : سیاوش ملاحسینی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

  1. مرتضی موسوی مرتضی موسوی گفت:

    بهترین مقاله ای بود که خوندم دوست عزیز 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *