آینده ای به سبک گذشته | اولین نگاه به بازی Horizon Zero Dawn

شاید با مشاهده تیتر مقاله متعجب شدید و برای دقایقی به فکر فرو رفتید اما از این تفکر نتیجه ای نگرفتید . پس اگر می خواهید به معنای ” آینده ای به سبک گذشته ” پی ببرید و مغز خود را از این درگیری رها کنید , با ما تا پایان مقاله همراه باشید .

مدت ها بود که اعلام شده بود شرکت گوریلا گیمز , سازنده سری کیل زون , در حال کار بر روی عنوانی جدید هستند.مردم این عنوان را با رمز Horizon می شناختند و بسیار کنجکاو بودند اما اطلاعاتی از این بازی جز یه سری آرت ورک زیبا به بیرون درز پیدا نمی کرد و حتی سازنده بازی حاضر نمی شد که اسم این عنوان را فاش کند.اما سرانجام انتظار ها به پایان رسید و این بازی بصورت رسمی در نمایشگاه E3 2015 , در کنفرانس سونی به نمایش در آمد و حاضران در سالن هم استقبال خوبی از این بازی کردند.

حتما همه ی شما کنفرانس سونی در E3 را مشاهده کردید یا حداقل اخبار آن را دنبال کردید و کم و بیش با عناوین جدید این شرکت آشنا شدید. بدون شک پس از پایان کنفرانس سونی یکی از بازی هایی که ذهن همه را مشغول کرد و توجه بسیاری از رسانه ها و سایت های خبری را به خود جلب کرد بازیِ “Horizon Zero Dawn” بود. این بازی در سبک اکشن نقش آفرینی و جهان باز (Open World) توسط شرکت گوریلا گیمز ساخته می شود که سابقه ساخت سری بازی مشهور و پر آوازه “Killzone” را در کارنامه خود دارد و قرار است در سال ۲۰۱۶ و در تاریخی نا مشخص به صورت انحصاری برای پلتفرم PS4 عرضه شود.البته طرفداران از این شرکت دل خوشی ندارند زیرا با عرضه Killzone Shadow Fall که از ۸۸ نقد , متا ۷۳ را کسب کرد , نام شرکت گوریلا گیمز و فرانچایز کیل زون را لکه دار کرد.

نگاهی به سابقه کاری گوریلا گیمز

گوریلا گیمز , کار خود را با بازی ShellShock: Nam 67 شروع کرد که عنوانی نا موفق بود.این بازیِ شوتر در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۴ برای پلتفرم های PC,Xbox,PS2 منتشر شد و متای آن از ۴۸ نقد ۵۸ شد.این شرکت نا امید نشد و  ۲ سال بعد بازیِ Killzone را بصورت انحصاری برای PS2 منتشر کرد و عنوانی متوسط بود و توانست از ۶۷ نقد متای ۷۰ را کسب کند.

در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۶ , گوریلا گیمز برای کنسول دستی سونی , یعنی PSP , بازی Killzone : Liberation را ساخت و از ۵۶ نقد متای ۷۷ را کسب کرد.گوریلا گیمز روز به روز بازی های بهتری منتشر می کرد تا سال ۲۰۰۹ رسید و عنوان فوق العاده Killzone 2 را برای PS3 منتشر کرد و از ۹۴ نقد متای ۹۱ را کسب کرد و به یکی از برترین عنوان های تاریخ تبدیل شد.

دیگر انتظار ها از گوریلا گیمز بالا رفته بود و این شرکت کار های خود را با  دقت بیشتری انجام می داد و در سال ۲۰۱۱ بازی Killzone 3 منتشر شد و عنوان بسیار خوبی از آب در آمد اما نتوانست موفقیت های سری دوم این فرانچایز را تکرار کند.۲ سال بعد , همزمان با لانچ کنسول PS4 , بازی Killzone: Shadow Fall بصورت انحصاری برای PS4 منتشر شد و متاسفانه نظر منتقد ها و گیمر ها را نتوانست جلب کند و با متای ۷۳ به خاطره ها پیوست.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نام بازی : Horizon Zero Dawn

سازنده : Guerrilla Games

ناشر : Sony Computer Entertainment

سبک : اکشن نقش آفرینی

پلتفرم : PS4

تاریخ انتشار : ۲۰۱۶

داستان بازی “Horizon Zero Dawn” مربوط به آینده ای دور می شود و دیگر همه شهر ها از بین رفته اند. تاریکی شهر را فرو می گیرد و همه ی آپارتمان ها خالی از سکنه می شود. در شهر دیگر خبری از جنب و جوش انسان ها نیست و دنیا فاقد آسمان خراش ها و آپارتمان های بلند و زیبا شده است. همه خیابان ها تبدیل به جنگل های سرسبز و خطرناک شده اند و سبک زندگی انسان ها همانند سبک زندگی اجدادشان شده است.داستان اصلی بازی حول محور اِلوی , شخصیت اصلی بازی , که دختری جوان است می چرخد.

اِلوی شکارچی و تیراندازی جوان اما با استعداد است که به مقابله با دایناسور های فلزی و مکانیکی می پردازد.این دایناسور ها در سراسر زمین پخش شده اند و یکی از قدرتمند ترین موجودات زمین هستند.در دنیا دیگر خبری از علم و فرهنگ نیست و همانند قرون گذشته دایناسور ها بر روی زمین زندگی می کنند و انسان ها با لباس هایی به سبک انسان های نخستین و وسایل شکاری همانند تیر کمان , نیزه و … از خود دفاع و با این موجودات عظیم و جثه به ستیز می پردازند.

در طی کنفرانس سونی آقای Hermen Hulst , مدیر عامل گوریلا گیمز بر روی صحنه آمد و توجه بینندگان را به نمایشی از گیم پلی بازی “Horizon Zero Dawn” جلب کرد.گیم پلی بازی بسیار وسیع و پیچیده است.شما می توانید دشمن خود را با استفاده مخفی کاری از پای در آورید و یا اگر بی حوصله هستید خود را به دشمن نشان داده و یک نبرد نفس گیر و تن به تن را به جان بخرید که البته عواقبش با خودتان خواهد بود.در این بازی هوش و صبوری حرف اول را می زند و باید از کمترین امکانات , بهترین استفاده ممکن را بکنید و دشمن خود را از پای در آورید.دشمنان بازی که دایناسور های فلزی و مکانیکی هستند , بسیار با هوش و خطرناک هستند و کافی است از شما یک اشتباه کوچک رخ دهد تا توجه آنان به شما جلب شود.

در تریلر گیم پلی این بازی دیدیم که ناگهان همه دایناسور ها پا به فرار گذاشتند و یک دایناسور غول پیکر وارد نبرد با دختر جوان (شخصیت اصلی) شد.این مبارزه بسیار نفس گیر و پر جنب و جوش بود و شخصیت اصلی بازی دائم در حال فرار کردن از این سو به آن سو بود و در حین فرار کردن , ضرباتی هم به باس فایت بازی وارد می کرد و طی یک مبارزه نفس گیر , دخترِ شکارچی توانست آن دایناسور غول پیکر را شکست دهد.در کل با توجه به نمایشی که ما از بازی دیدیم , گیم پلی بازی , آزادی عمل زیادی را به بازیباز می دهد و شما می توانید از راه های مختلفی موانع پیش روی خود را از بین ببرید.

سلاح های بازی در این نمایش کوتاه , تنوع بسیار خوبی داشتند و هر کدام کاربرد خاص خود را داشتند.هر دشمن در بازی نقطه ضعف هایی دارد و به این نقطه ضعف ها حساسیت بیشتری را نشان می دهد و شما می توانید آن نقطه ضعف را پیدا کرده و با فرو کردن نیزه در آن محدوده , دشمن خود را نابود کنید یا با تیر و کمان , بدون نزدیک شدن به دشمن خود , از فاصله ای دور او را از بین ببرید.

بی تردید , شک کردن به گرافیک بازی هایی که به دست گوریلا گیمز ساخته می شود , کاری مضحک خواهد بود.زیرا این استودیو با ساخت سری “Killzone” استعداد خود را در این بخش به همه ثابت کرده است و حتی در نسخه Killzone Shadow Fall که تقریبا در اکثر بخش ها مشکل داشت اما در گرافیک به هیچ وجه شاهد کم کاری سازندگان نبودیم و به جرئت می توان گفت که در زمان لانچ کنسول های نسل هشتمی , برترین گرافیک را بازی Killzone Shadow Fall داشت.

بازی جدید گوریلا گیمز یعنی “Horizon Zero Dawn” نیز از این قاعده مستثنی نیست و گرافیک آن فوق العاده و چشم نواز است.همچنین طبق گفته سازندگان , بازی “Horizon Zero Dawn” با انجین ارتقا یافته Killzone Shadow Fall ساخته خواهد شد.در این بازی طبیعت با جزئیات بالایی طراحی شده است و حس زنده بودن را به خوبی به مخاطب القا می کند.مورد بعدی آسمان بازی می باشد که بسیار زیبا و خیره کننده است و افکت های آبی , نارنجی و قرمز که حاصل از انعکاس نور خورشید می باشد , جو محیط را فوق العاده و غیر قابل توصیف کرده است.البته گرافیک بازی فقط به این بخش ها ختم نمی شود و عنوان دیگری که بسیار جلب توجه می کرد , تخریب پذیری محیط بود.تمام اجسام و اشیاء های موجود در بازی نسبت به کوچک ترین برخورد واکنش می دهند و این ویژگی به طبیعی کردن بازی , کمک بسزایی کرده است.

طراحی شخصیت اصلی و دشمنان نیز عالی کار شده و بسیار پر جزئیات هستند.همچنین احساساتی از قبیل ترس,خستگی و غرور به خوبی در چهره اِلوی (شخصیت اصلی) قابل مشاهده است و این احساسات به لطف صدا پیشه ی قوی اِلوی به بازیباز نیز منتقل می گردد.

 

 صدا پیشه ی اِلوی به خوبی وظیفه خود را انجام داده است و می توان گفت به شخصیت اِلوی جان بخشیده است.صدا گذاری محیط و اجسام نیز فوق العاده کار شده است و  هر شی صدای مختص به خود را دارد.برای مثال می توان به صدای خش خش گیاهان اشاره کرد که روح شما را به سوی یک جنگل وحشی و پر خطر هدایت می کند.

از این مباحث فاکتور بگیریم , می رسیم به آهنگ های بازی که به خوبی با جو بازی هماهنگ است و از تنوع خوبی هم برخوردار است.همچنین در لحظاتی از بازی نیز وکال هایی به همراه آهنگ شنیده می شود که در کنار اتمسفر فوق العاده ی بازی , مو های تن هر انسانی را سیخ می کند و قلب او را به تپش می اندازد.

در کل با دیدن اولین نمایش از بازی “Horizon Zero Dawn” من , شما و بسیاری از گیمر های سر تا سر جهان به وجد آمدند و واقعا صبر کردن برای تجربه چنین عنوانی سخت است. اما باید در نظر داشت که گوریلا گیمز دست به کار بزرگی زده است و ساخت چنین عنوان بزرگی , آن هم برای شرکتی که تمامی عناوین او به سبک تیر اندازی اول شخص بوده است , بسیار مشکل و زمان بر خواهد بود.همچنین با معرفی این بازی , آقای یوشیدا اعلام کرد که بسیار نگران هستند , زیرا بازی “Horizon Zero Dawn” یک بازی عظیم و با سبکی جدید می باشد و مسئله دیگر این است که شخصیت اصلی بازی مونث است.البته آقای یوشیدا حق دارد , زیرا بازی های موفقی که شخصیت اصلی آنها مونث است انگشت شمارند.

در هر صورت باید تا سال ۲۰۱۶ میلادی منتظر ماند و دید که آیا گوریلا گیمز می تواند عنوانی درخور نام خود منتشر کند و به روز های اوج خود بازگردد و همه ی گیمر ها , خاطره تلخ Killzone Shadow Fall را به فراموشی بسپارند؟

mehran

mehran

بدون شک نمیشه زندگی رو با این همه فراز و نشیب در یک خط شرح داد اما به هر حال بنده از سال 91 خبرنگاری در سایت های مختلف می کردم و از سال 93 در بخش تحریریه سایت های مختلف فعالیت کردم و هم اکنون هم در وب سایت آذران گیم نویسنده هستم و امیدوارم روز های خوشی رو با هم بسازیم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

  1. sepehr sepehr می‌گه:

    معلومه بازیه خوبیه،همینطور ممنون بابت مقاله

  2. You Never Win You Never Win می‌گه:

    خسته نباشی داداش.مقاله ات خوبه.این بازی خیلی گرافیک چشم نوازی داره.ای کاش واسه PC هم می اومد.

  3. black ops 3 black ops 3 می‌گه:

    بازی موفقی نیمشه!(نظر شخصی) مقاله خیلی خوبی بود . ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *