فلش بک | آینده تاریک است : نقد و بررسی بازی Call Of Duty Black Ops 2

call-of-duty-black-ops-2-hd

امروز عنوانی را نقد می کنم که عده ای آن را شروع نزول و ضعف سری بازی های Call Of Duty می دانند ، اما این در حالی است که منتقدین و مخاطبان بسیاری این عنوان را ستایش کرده اند و چنین نظری ندارند . با ما در ادامه مطلب با یکی از کامل ترین نقد های Call Of Duty Black Ops 2 همراه باشید. 

نام بازی:Call Of Duty Black Ops 2
ناشر:Activision
استدیوی سازنده : Treyarch
موتور بازیسازی: IW Engine (دستکاری شده) که استدیو سازنده یک ورژن جدید از به نام Black Ops II Engine را پدید اورد
پلتفرم ها : Xbox 360, PS3, PC, Wii U

Call Of Duty Black Ops 2 یا به اختصار BO2 در تاریخ ۲۲ نوامبر ۲۰۱۲ در آمریکای شمالی و اروپا توسط Activision و در ژاپن توسط  Square Enix منتشر شد . این عنوان نخستین بازی از این سری بود که در آینده و گذشته روایت می شد . این عنوان موفق به فروش یک بیلیونی و کسب جایزه Best Fps شد . امروز ما این عنوان را زیر ذره بین نقد برده و بررسی می کنیم که این عنوان لیاقت کسب این عنوان را داشته یا خیر.

گیم پلی:

این بخش فوق العاده است! به نظر من آن قدر که این بازی در گیم پلی تنوع داشت که هیچ یک از نسخه های قبلی نداشتند. روند گیم پلی بازی متناسب با داستان غیر خطی در دو زمان آینده و گذشته دنبال می شود .حتما همه می دانید که استدیوی Treyarch در خلق جنگ جهانی بسیار ماهر است. این استودیو با خلق نسخه اول Black Ops نشان داد که در زمینه جنگ های قدیمی و در زمان گذشته استعدادی فوق العاده دارد . در این نسخه نیز این استدیو کم کاری نکرده و همه چیز را در بخش گیم پلی مربوط به زمان گذشته عالی خلق کرده است. در بازی شما برای اولین بار می توانید که قبل شروع مراحل سلاح خود و امکانات همراه آن را انتخاب کنید . البته بعضی سلاح ها قفل هستند که با بازی کردن و کسب امتیازات لازم قابل دسترسی می شوند، سپس می توانید روی آن ها دوربین، نارنجک انداز، لیزر و … نصب کنید. این قابلیت در آینده نیز هست. در آینده شما اوج هنر بازیساز را می بینید . تنوع بی نظیر در سلاح ها و دشمنان و استفاده از  وسایل نقلیه باعث جذابیت بیش از پیش گیم پلی بازی شده است .برای نخستین بار در سری بازی های ندای وظیفه قابلیت رانندگی به وسیله استدیو Treyarch به این سری اضافه شد.در این نسخه نیز با قابلیتی جدید مواجه  هستیم و آن چیزی نیست جز اسب سواری . شما در مرحله افغانستان، سوار بر اسب به تیراندازی می پردازید که به شما حس کماندو بودن میدهد.  بازی نوآوری های بسیاری در بخش گیم پلی دارد; به عنوان مثال در این بازی شاهد وسیله ای هستیم که روی سلاح شما قرار گرفته و باعث می شود دشمنان خود را که در پشت دیوار هستند، را مشاهده کنید. پس از ۲ سال همین قابلیت را در نسخه Advanced Warfare با تفاوت های جزئی شاهد بودیم. یکی دیگر از ویژگی های جدید، نوعی دوربین است که پس از نصب بر‌روی سلاح علاوه بر نشان دادن دشمنانی که در فواصل دورتر قرار دارند، آن ها را از محیط با گذاشتن علامت لوزی جدا می کند .کنترل ربات ها نیز در بازی وجود دارد که موجب تنوع خاصی در این بازی شده است و البته بعضی از نواوری های بازی مثل کنترل ربات و … باعث می شود که شما در بازی با اشیای غیر قابل ارتباط برخورد کنید . به شخصه با انسان بهتر می توانم ارتباط برقرار کنم تا ربات در بازی حالتی به نام strick force نیز وجود دارد که در مراحل مربوط به این حالت باید در نقش اعضای یک تیم مراحل را به اتمام برسانید . یکی دیگر از مزایای گیم پلی بازی، جهان بزرگتر آن نسبت به نسخه های قبلی است. بازی همچنان خطی است اما وسعت آن افزایش یافته است. در بازی توانایی انتخاب نیز دارید; می توانید افراد را به قتل برسانید یا دستگیر کنید که موجب ایجاد پایان های مختلف شده است. بازی دارای قسمت چند نفره و زامبی نیز هست، در قسمت زامبی نقشه ها و حالات متفاوت و جذابی را شاهد هستیم مثلا قسمت ترانزیت که در آن سوار بر اتوبوس شده و به گشت و گذار در شهر بپردازید در قسمت چند نفره نیز شاهد نقشه های بزرگ تری هستیم، در این نسخه یکی از سریع ترین و بهترین قسمت های چند نفره را شاهد هستیم که حتی یک شلیک اشتباه می تواند منجر به نابودی شما شود.
زامبی ها

در این تصویر شما شاهد حالت بسیار پرطرفدار زامبی هستید،در این حالت شما با یاران خود به مبارزه با دشمنان که زامبی های گرسنه هستند، می پردازید. همانطور که خواندید، قسمت های زیادی از بازی در آینده دنبال می شود. برقراری ارتباط با این تم و حال و هوا، برای هر کسی ممکن نیست علت آن اتمسفر نه چندان گیرای بازی است. اما اگر موفق شدید که با این وضعیت ارتباط برقرار کنید، آن موقع است که اوج عظمت این سری را درک خواهید کرد.
اینده ی ماموریت های سیاه
سیستم شوتینگ و تیراندازی بازی دچار تغییرات بسیاری نشده اما اندکی نرم تر شده است.در بازی می توانید سر خود را از سنگر بیرون اورده و تیراندازی کنید. در بازی یکسری مراحل فرعی هست که ضرورتی در انجام آن ها نیست اما برای دیدن پایان مناسب و دلخواهتان، انجام دادن آن ها ضروری است.

مراحل فرعی

گرافیک:

سازندگان در این قسمت کم کاری کرده اند; گرافیک بازی پیشرفت آنچنانی نسبت به نسخه قبلی یعنی Modern Warfare 3 ندارد و بزرگترین نقطه ضعف بازی همین قسمت است. البته جو بازی نیز اصلا گیرا نیست، خصوصا در مراحل آینده، گیمر احساس غربت و دوری می کند.بر خلاف نسخه اول که بازی بسیار جو درگیرکننده ای داشت، در این نسخه چنین چیزی را شاهد نیستیم و گرافیک نیز پیشرفت آنچنانی نکرده است.

شخصیت پردازی :

شخصیت پردازی شخصیت Alex Mason در BO 1 را به یاد دارید؟ در این نسخه نیز همین حالت را درباره این شخصیت داریم اما درباره پسر او که مراحل آینده را در نقش او انجام می دهیم، قضیه فرق دارد; شخصیت David Mason‌ هم چون مترسکی است که فقط طبق وظیفه ماموریت ها را به اتمام می رساند. البته در بیشتر عناوین این سری این مترسک ها را شاهد هستیم، البته قضیه کاپیتان Price,Soap و Mason جدا از این مسایل است.
همواره در سری بازی های Call Of Duty، شاهد آدم های بد یا آنتاگونیست های جذاب بوده ایم، در این نسخه با یکی از متفاوت ترین شخصیت های منفی روبه رو هستیم; او انگیزه بسیار متفاوتی از ایجاد نبرد در جهان دارد،که در ادامه بیشتر این مسئله را تحلیل می کنیم.
داستان :
اسپویل شدید…. 
داستان بازی با نجات شخصیت محبوب نسخه قبل یعنی Woods شروع می شود، شما در نقش Alex Mason با کمک مامور CIA یعنی Hudson که در نسخه قبلی نیز شاهد حضور او بودیم و هم چنین Unita به رودخانه Kavango می روید و پس از مبارزاتی با نیروهای دشمن، شما Woods را در یک کانتینر پر از جنازه می یابید . پس از یافتن او یک هلیکوپتر به کشتی که این سه نفر در آن هستند حمله کرده  و پس از انفجار هلیکوپتر ، وودز،میسون و هادسن خودشان را به خشکی می رسانند.
پس از آن Mason به تنهایی وارد محدوده دشمن می شود تا با ارتباط رادیویی درخواست کمک کند. او در این لحظه برای نخستین بار با منندز رو در رو می شود و پس از درگیری با او به طور عمد یا شاید هم غیر عمد با شلیک گلوله ای به چشم او آسیب می زند . اینجا نخستین شعله های انتقام منندز ایجاد می گردد  پس از این Mason و دو همراهش به سمت رودخانه فرار می کنند و پس از آن به کمک Savimbi از آن جا فرار می کنند. بعدها مشخص می گردد که منندز مسئول زندانی شدن Woods و … در آن کانتینر بوده است و اینجاست که Woods در صدد انتقام از منندز می افتد، در همین زمان منندز به عنوان تاجر و دلال اسلحه در آفریقای جنوبی و آمریکای جنوبی شروع به فعالیت می کند.
کمی جلوتر می رویم تا به آینده برسیم و از اسپویل گذشته دست برداریم.
در اینده منندز به عنوان رهبر جنبش cord is die شروع به حملات سایبری کرده و پس از نفوذ به ناو امریکایی Obama موفق به دستیابی به زیرساخت های نظامی شده و با هک آن ها موجب حمله ربات های امریکایی به چین و ایجاد جنگ بین این دو می شود . خب از روایت داستان دست برمیداریم. اما اسپویل را رها نمی کنم، هنوز انگیزه منندز از ایجاد جنگ در جهان را نگفته ام , منندز یکی از افراد خانواده قاچاقچی اسلحه است که اعتبار زیادی در نیکاراگوئه و کل آمریکای لاتین دارد . سازمان جاسوسی آمریکا پس از مدتی دستور ترور پدر منندز را می دهد . هم چنین خواهر منندز در جریان یک آتش سوزی آسیب زیادی می بیند . خود منندز هم توسط Mason مورد اصابت گلوله قرار گرفته است . به نظر می رسد که دلایل کافی برای ایجاد جنگ در جهان وجود داشته باشد اما از همه موارد ذکر شده،بیشتر از همه،مرگ خواهر او یعنی Joseffina عامل این همه کینه ورزی و جنگ طلبی است.خوب یک بار دیگر به اسپویل داستان می پردازیم این بار در آینده و در سال ۲۰۲۵ هستیم . ماموریت ما کشتن یا دستگیر کردن منندز است.به چند قدمی دستگیری او نزدیک شده ایم اما صبر کنید او یک برگ برنده دارد.کنترل ربات ها و هواپیماهای بدون سرنشین. منندز آن ها را به سمت لس آنجلس می فرستد . در طول جریان بازی با صحنه ای بسیار جالب مواجه شدم , منندز که می خواست دنیا را نابود کند،حالا ربات ها و هواپیماها را از کار می اندازد و همگی را منهدم می کند . حال در ادامه اگر شما منندز را بکشید،جنگ تمام می شود اما ویدیویی از صحبت های منندز در اینترنت پخش می شود که باعث می شود مردم فکر کنند او بر حق بوده و به همین دلیل شروع به شورش کرده و امریکا را به آتش می کشند. البته پایان های بازی بسیار پیچیده تر و بیشتر از این هستند.بازی حدود شش پایان دارد که همگی متفاوتند و شما را ترغیب به اجرای مجدد بازی به منظور یافتن پایان های دیگر می کنند. داستان بازی از بسیاری از فیلم های سینمایی جذاب تر است. در کل این بخش یکی از برگ های برنده این سری است .

اینده را بنگر!
نتیجه گیری
این بازی آغاز عصر جدیدی در زمینه شوترها به خصوص در میان سری بازی های Call Of Duty می باشد. این بازی همان بازی است که یک بیلیون فروش کرد و توانست در میان رقبای سرسختی هم چون Far cry 3,Halo و Medal Of Honor جایزه بهترین FPS را کسب کند. این عنوان توانست موفقیت نسخه اول را تکرار کند و حتی رکورد هایی جدید در فروش ثبت کند.این بازی نقطه قوت این سری است و امیدوارم نسخه سوم که امسال عرضه می شود نیز موفقیت های این بازی را تکرار کند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۹ پاسخ

 1. sepehr sepehr می‌گه:

  بازی خوبیه و تنها cod هست که بازیش نکردم ولی فک کنم یکم تو نمره دادن زیاده روی کردید.

  • black ops 3 black ops 3 می‌گه:

   زیاد روی؟!؟!؟!چرا؟دلیلش را ممنون میشم اگه بگید

   • sepehr sepehr می‌گه:

    بخاطر اینکه متاش ۷۴ هه،بخاطر اینکه بالاترین نمرش ۸۵ هه،اصلا قبول گیم اسپات سختگیره ولی pc gamer چی؟آخه داستان ۱۰۰؟!تو فکرم بود تو نقد و بررسی witcher 3 به داستانش ۹۰ بدم حالا فک کنم باید به داستانش ۵۰۰ بدم.

  • mmmr می‌گه:

   بلک اپس ۲ متاش روی کنسول ۳۶۰ برابر۸۳ شد،الان تعداد نقدها را دیدم،حدود ۷۴ تا بوددر ضمن پلتفرم بآ پلتفرم تفاوت دارهداستان هم ایرادی نداره،شما ایرادش را بگو

 2. You Never Win You Never Win می‌گه:

  از نویسنده عزیز بابت نقد تشکر می کنم.سری بلک اپس خیلی داستان و گیم پلی گیرا تری از نسخه های دیگه این بازی داره.امیدوارم نسخه سوم نیز همین گونه باشد.بازم ممنون خسته نباشید.

  • sepehr sepehr می‌گه:

   به نظر من داستان mw ها از بلک اپس ها بهتره

   • You Never Win You Never Win می‌گه:

    نه داداش.سری بلک اپس به خصوص نسخه اول خیلی صحنه های احساسی و پیچم و خم های داستانی داشت.

   • black ops 3 black ops 3 می‌گه:

    »»»»»اسپویل شدید داستان مدرن وارفار  و سری بلک آپس”””” با سلام،داستان سری بلک آپس خیلی زیباتر و جذاب تر بود.در مدرن وارفار،(اولین نسخه)خیلی واضح بود که باید اقای زکاهف را اخر بازی سر به نیست کنیم،من هم هیچ هیجانی ندیدم توی داستانش،یه روند خطی و صد البته سینوسی کند که در پایان بازی با روایت خاطره ای از پرایس و مرگ زکاهف توسط سواپ به اوج خو می رسد.داستان نسخه دوم و سوم مودرن وارفار خیلی باحال تر بود و اتفاقات جذابی مثل مرگ سواپ در آن اتفاق افتاد.اما نسخه بلک آپس،همش اتفاقات غیر منتظره است که گاهی شما را وادار به متعجب شدن می کنند،مثلا نسخه اول وقتی که کاسترو را ترور می کنی ، بعدش میبینی که زنده مانده است یا اونجایی که میفهمی رزناف فقط شخصیت خیالی و ناشی از ذهن شویی هست یا اونجایی که میسون توسط وودز کشته میشه یا اونجایی که منندز میگهخانم رعیس جمهور،عده ای فکر می کنند من میخواهم شما را بکشم اما این طور نیست،اگر میخواستم،می توانستم این کار را هژار بار انجام دهم اما من میخواهم ماشین های جنگی را از کار بیندازم و اینجاست که منندز همه هواپیماها و ابزار جنگی زیر دست خودش را از کار میاندازه . تازه ویژگی برتر بلک آپس نسبت به مدرن وارفار داستانش هست که گاهی با انتخاب گیمر شکل میگیره.اصلا میدونین که بلک آپس بسته به انتخاب های گیمر چند پآایان داره؟اصلا میدونید که میشه میسون را نکشت و با این کار در پایان بازی ظاهر میشه؟

 3. BadBoy4Ever BadBoy4Ever می‌گه:

  ۹۵ شوخیت گرفته ؟ پس حتما مدرن وارفار هم باید بهش نمره ۲۰۰ رو بدیم بلک آپس یک رو با تمام زیبایی هاش و لایق ۸۰ میدونم در ضمن برای اطلاعات بیشتر میگم به بازی های شاهکار و برترین بازی های تاریخ نمره بالای ۹۰ و حتی ۸۰ میدن شما منتقد gamespot میشدین چیکارتون میکردن ؟gamespot : 8/10در خصوص این موضوع که اشاره کردین جایزه بهترین شوتر سال رو برده باید عرض کنم که از سال ۲۰۰۳ تا الان اکثر نسخه های کالاف این جایزه رو درو می کنن و موضوع آنچنان بزرگی نیست مدرن وارفار ۱ از ign 9.4/10 رو گرفت و نامزد بهترین بازی سال هم بود و…به شدت تو نمره دهی افرات میبینم با تشکر

  • black ops 3 black ops 3 می‌گه:

   اولا که گیم اسپات خیلی سخت گیره و ما وبسایتمون مثل اونا سخت گیر نیست که بیاد به تلو بده ۸ دوما هر بازی ای که از گیم اسپات بگیره ۸ یعنی خیلی سطح کمی و کیفی بالایی داره این نقد و بررسی الهام گرفته از نقد چند سایت معتبره

 4. black ops 3 black ops 3 می‌گه:

  با تشکر از همه اساتیدی که نقد را خواندند.۱.داستان سری بلک آپس از مدرن وارفار به شدت جذاب تر،تاریک تر و غیر قابل پیش بینی تر است.۲.حق با شماست که این عنوان و نسخه های قبلی جایزه برترین شوتر را گرفتند و کار شاخی نکردند اما باید قبول کنید که رقبای این نسخه خیلی خیلی سر تر بودند.۳.اگر داستان جذاب بازی را پیگیری کنید،متوجه می شوید که به گفته خود سازنده از بسیاری از فیلمهای سینمایی جذاب تر است.۴.گرافیک تنها عامل کاهش نمره است ، چون پیشرفت انچنانی نکرده.کسری عزیزم ممنون بابت نظرت

 5. مرتضی موسوی مرتضی موسوی می‌گه:

  بازی عالی ای بود ولی من به شخصه به بلک اپس ۱ ۹۵ میدم به بلک هپس ۲ ۸۰

 6. Mr. J Mr. J می‌گه:

  به نظرم مقاله کامل نبود، بخش گرافیک خیلی کوتاه بود و اصلا به صداگذاری اشاره ای نکردی، در نمره گذاری هم کمی افرات کردی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *