مقاله | تاریخچه یوبی سافت

ubisoft-logo

ما گیمر ها با بازی زنده ایم و این زندگی را مدیون بازی سازان بزرگی چون ایو گیلموت هستیم. مهم نیست که آدم بزرگی باشی مهم این است که بازی خوبی را خلق کنی . ساخت بازی aaa با یک نفر ایجاد نمی شود بلکه با هزاران نفر ساخته می شود.پس حتی هیدئو کوجیما نیز تک نفره بازی نمی سازد.

امروز می خواهیم شرکتی را معرفی کنیم وبعد به یکی از استدیو های آن سر بزنیم تا ببینیم این شرکت چگونه محبوب دل ها شد.این این تعریف ها درباره شرکتی نیست جز ubisoft. یوبی سافتی که با خلق شخصیت های بزرگی ما را سرگرم می کند .

این شرکت مدیون امکانات پیشرفته ای است که دارد , این شرکت جزو نخستین شرکت هایی بود که از موشن کپچر استفاده نمود. بخش اصلی این شرکت در مونترال در جنوب کانادا است . این همان استدیو ای است که بازی های بزرگی چون watch dogs را بوجود آورده است.حالا برویم تا مشاهده کنیم چگونه یوبی سافت به یک اسطوره تبدیل شد.

در گذشته ۵ برادر بودند که در دنیای بازی های رایانه ای دستی داشتند . این ۵ برادر به کمک هم ، شرکت خود را در فرانسه و در سال ۱۹۹۴ تاسیس کردند و پس از تاسیس با شرکت های بزرگی قرارداد بستند تا آن شرکت ها بتوانند محصولات خود را در فرانسه پخش کنند. پس ازپنج سال این ۵ برادر پولی به دست آوردند و با آن توانستند شرکتی مستقل در مونترال کانادا تاسیس کنند که تاسیس آن ، خود داستانی دارد. این شرکت به کمک دولت کانادا تاسیس شد. در ابتدا قرار بود این شرکت در برونسویک تاسیس شود اما با فشار مسئولان مونترال به دولت قرار بر این شد که شرکت در مونترال تاسیس شود.در مذاکرات یوبی سافت با دولت کانادا قرار شد به ازای استخدام هر نفر در شرکت،یوبی سافت ۲۵ هزار دلار از دولت دریافت کنند. اول دولت مونترال قبول نکرد و ادعا می کرد این کار هزینه بالایی دارد اما پس از پیشرفت چشم گیر مدیا در جهان، دولت کانادا به اشتباه خود پی برد و اجازه داد این شرکت در مونترال تاسیس شود . پس از تاسیس شرکت، یوبی سافت پیشرفت چشم گیری کرد و وبه همین دلیل شرکت های دیگری همچون Thq و Ea به این شهر هجوم آورده و مونترال را تبدیل به هسته مدیا جهان کردند .

این شرکت در Quebec شهر مونترال کانادا تاسیس شد که منطقه فرانسوی نشین بوده اند که این خود چند دلیل دارد:

۱-خودشان فرانسوی بودند ۲- نزدیک به بازاربزرگ آمریکای شمالی و این یعنی بهترین مکان برای پیشرفت . و سوم اینکه در آن زمان جوانان زیادی بیکار بودند و باعث رکود مونترال شده بودند . از این رو  تاسیس شرکتی فرانسوی باعث شد جوانان مونترال با تمام ذوق و شوق خود در این شرکت دارای کار شوند . همه ی این ها را باید مدیون martin tremblay باشند که با دادن این ایده های بزرگ باعث پیشرفت شرکت شدند . البته بگویم که در شهری به همین اسم نیز شرکتی از سری شرکت های یوبی سافت تاسیس شده است. این شرکت پس از ۵ سال توانست ۵۰۰ فرصت شغلی ایجاد کند . این شرکت با این کار بازار را در سلطه خود قرار داد یعنی همان چیزی را که آرزویش را داشتند . او تا به امروز ۲۳۰۰ کارمند فقط در مونترال دارد ! اولین عنوانی که یوبی سافت خلق کرد Rayman بود بازیی که تا سال ۲۰۱۳ پنج نسخه از آن ساخته شد و تقریبا همه ی ما آرزوی دیدن نسخه بعدی بازی را داریم .

عنوانی که توانست یوبی سافت را به جهانیان معرفی کند و او را به یک اسطوره تبدیل کند Splinter cell بود که در سال ۲۰۰۲ و با همکاری Red Storm ساخته شد همچنین این بازی به عنوان بهترین بازی Xbox از نظر Ign شناخته شد. با ساخت این بازی یوبی سافت به فکرخرید Red Storm افتاد و سریع اقدام به خرید این شرکت و  وابسته کردن این شرکت به یوبی سافت نمود . قبل از این شرکت یوبی سافت شرکتی در شانگهای چین افتتاح کرده بود که خیلی گسترش نیافته بود اما یوبیسافت با خرید این شرکت پیشرفت زیادی را حاصل کرد . این شرکت به پیشرفت خود ادامه داده است تا حالا که به عنوان یک اسطوره این شرکت را میشناسیم /

حالا نگاهی داشته باشیم به برخی از بازی های یوبی سافت :

۱-Assassins Creed

پس از انتشار نسخه پنجم  بازی Prance Of Persia یوبی سافت به فکر ساخت عنوانی جدید افتاد. این عنوان Assassins Creed نام داشت که jay Raymond  آن را خلق کرد . عنوانی که در E3 سال ۲۰۰۷ معرفی شد این عنوان شخصیتی جذاب به نام الطایر ابن الاحد داشت که یکی از برترین شخصیت های خلق شده در دنیا بازی های کامپیوتری می باشد. این عنوان در نسخه دوم پیشرفت چشمگیری کرد و توانست به یک عنوان محبوب تبدیل شود که همین دلیل برای عرضه سالانه بازی کافی بود .

۲-Far Cry

از این عنوان چهار نسخه منتشر شده است ؛ اولین نسخه آن با همکاری Crytech ساخته شد که عنوانی بود که بیشتر در آن به قتل زامبی ها پرداخته میشد . نسخه اول طرفداران بسیاری را جلب نکر د. پس از جدا شدن کرایتک از یوبی سافت شرکت خود به فکر ساخت این عنوان شد .در نسخه ی دوم تنها یک بازی بی روح و بدون جذابیت تحویل مردم داده شد که باز هم توجه مردم را جلب نکرد اما یوبی سافت نا امید نشد و در نسخه سوم تحولی نوین در بازی ایجاد کرد . بازی در جزیره ای در جریان بود, محیطی زنده و پویا در بازی وجود دارد . به عقیده بنده نسخه چهارم بازی شباهت زیادی به نسخه های قبلی دارد این دلیلی دارد و دلیل یوبی سافت این است که بتواند دقت بیشتری را صرف ساخت نسخه بعدی بکنند تا باز تحولی در این سری ایجاد کند این بازی پیشرفت های زیادی کرده اما شباهت های زیادی نیز به بازی اصلی دارد.

۳-Rayman

همانطور که گفته شد این عنوان اولین عنوان یوبیسافت مونترال بوده است که تا سال ۲۰۱۳ پنج نسخه از آن ساخته شد . این عنوان عنوانی پلتفرمینگ بوده است که یوبی سافت با خلق شخصیتی کارتونی و محیطی رنگارنگ بازی ای جذاب را به جهانیان داد . این عنوان آنقدر بازی جذابی است که فقط می توانم بگویم این عنوان را تجربه کنید .

[Home Page Carousel] Aiden_NewKeyArt_99828

۴-Watch Dogs

عنوانی که سال ۲۰۱۲ معرفی شد و در خرداد ۲۰۱۴ عرضه شد . عنوانی با سوژه ای جدید یعنی هک که می توان گفت یکی از ناب ترین سوژه ها می بود و حتی می باشد عرضه شد و به عنوانی قابل قبول درآمد .امید است در نسخه بعدی شاهد عنوانی بی نظیر باشیم . این عنوان آینده دار است و می تواند سود خوبی را به این شرکت و سرگرمی خوبی را به ما بدهد

۵-Prance Of Persia

سه نسخه اول این عنوان برای یوبی سافت نبوده است اما پس از گذشت چند وقت از عرضه نسخه سوم یوبی سافت، این عنوان را خرید . خرید این عنوان یکی از بهترین کار های یوبی سافت بوده است . پس از خرید این عنوان یوبی سافت ۵ نسخه از آن را ساخت و عرضه کرد , می توان گفت پس از ساخت نسخه پنجم یوبی سافت آن را کمی استراحت داده و به بازی دیگر پرداخته است. به احتمال زیاد امسال شاهد نمایشی از Prance Of Persia بعدی هستیم که بسیاری از ایرانی ها انتظارش را می کشند .

 

نمی توان تمام بازی های یوبی سافت را در ۱۲۰۰ کلمه توصیف کرد برای همین ما در همین جا از معرفی بازی های این شرکت دست می کشیم وبه کلام آخرمان می رسیم .

یوبی سافت شرکتی جوان و بزرگ است که می توان آن را جزو برترین شرکت های بازی سازی در جهان دانست . اما باید این را نیز گفت که تمام شرکت ها همیشه خوب نیستند و شاید در بعضی مواقع نتوانند انتظار های طرفدار ها را برآورده کنند اما ما نباید آن ها را تنها بذاریم و همانطور که آن ها را نقد می کنیم دوستشان داشته باشیم.

یا حق

مرتضی موسوی

مرتضی موسوی

سلام. مرتضی موسوی هستم. یکی از اعضای آذران گیم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

  1. You Never Win You Never Win می‌گه:

    خسته نباشی مقاله خوبی بود.یوبی اگه بازیاش باگ و لگ بی خود نداشته باشه خیلی عالیه.

  2. sepehr sepehr می‌گه:

    پوبیسافت کمپانی قدیمی هست ولی بعضی اوقات خیلی کم تجربگی می کنه همون کاری که تو ساخت یونیتی کرد،حالا باید بببینیم سندیکا چیکار می کنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *