مقاله | نبرد خلافکاران : Watch Dogs Vs Gta V

 

2546362-6214141659-gta-v

دلایل برتری Gta V نسبت به Watch Dogs

قبل از اینکه شروع به مقایسه این دو بازی کنیم بهتره کمی به نقد این دو عنوان بپردازیم.

Wd جزو بازی هایی بود که یوبی سافت به آن دل بسته بود . عنوانی که دارای ایده عالی بوده ولی یوبی نتوانست از آن به خوبی استفاده کند. سال ۲۰۱۴ سال خوبی برای یوبی سافت نبود، از اولین بازی اش Watch Dogs گرفته تا Unity که منتقد ها آن را جسورانه ترین اساسین حساب کرده بودند.

اما از آن طرف راک استار که از اواخر سال ۲۰۱۳ تا حالا به جز Grand Theft Auto V عنوان دیگری عرضه یا حتی معرفی نکرده است ؛ ولی با گرفتن متا ی ۹۷ بر Watch Dogs غلبه کرده است. اما راک استار چند امتیاز مثبت داشته که همان باعث موفقیت اش شده است. اول از همه این عنوان هشتمین سری از بازی های Gta بود اما ازآن طرف Watch Dogs اولین نسخه بوده است.

اگر می خواهید بیشتر از دلایل برتری Gta V بدانید به بخش اصلی مقاله بروید .

۱-هایپ:

یکی از مشکلاتی که یوبیسافت در این چند سال اخیر داشته هایپ بیش از حد بازی هایش بود. هایپ به معنی بزرگ کردن بیش از حد چیزی و به قول معروف از کاه کوه ساختن است، کلمه ای زیبا شنیده بودم که می گفت “هیچ وقت همه چیز را بزرگ نکنید چون حتی بهترین عکس هم با زوم کردن تار می شود” به نظر می رسد که این مشکل از استدیو های سازنده نیست بلکه مشکل از سرمایه گذاران شرکت است که برای سود بیشتر هایپ می کنند . اما راک استار بازی اش را بزرگ کرد . اما به اندازه؛ او بیشتر از اینکه بازی اش را بزرگ کند به فعالیت هایی که در بازی به آن می پردازیم صحبت کرد . ولی همانطور که گفتیم یوبی سافت چیز هایی را رو کرد که بسیار کم در بازی دیدیم .

۲-استدیو سازنده :

سازنده watch dogs استدیو مونترال در جنوب کانادا بوده است . زمانی که Wd در حال ساخت بود مونترال در حال ساخت بازی های زیادی بود ، از Unity گرفته تا The Crew و Far Cry پس می توان نتیجه گرفت که تمام وقت استدیو صرف واچ داگز نمی شد , برای همین نتوانست انتظار مردم را برطرف کند.از آن طرف Rock Star North که در شمال انگلیس قرار دارد تمام وقت خود را صرف Gta کرده و به چیز دیگری فکر نمی کرده و همانطور که میدانید از ۲ الی ۳ استدیو دیگر استفاده کرده تا بتواند بهترین تجربه را به جهانیان نشان دهد .

۳-کم لطفی:

همه ی ما می دانیم که منتقد ها تا اسم از Rock Star و Naughty Dog را می شنوند ۱۰۰ های خود رانگه داشته تا بازی منتشر می شود ۱۰۰ را به بازی می دهند 🙂 اما تا وقتی اسم از ubisoft می آید یاد باگ و افت فریم می افتند و کمترین نمره ها رو به بازی می دهند. اگر همین یوبی سافت نبود مطمئن باشید دستگاه بازی شما خاک می خورد وشرکت های دوست داشتنی مایکروسافت و سونی ورشکست میشدند . وسیله ای بی مصرف برای سالی دو سه بازی خوب . پس باید نیمه پر لیوان را دید . بعضی ها هم نظر می گذارند حاضر اند دو سه بازی بازی کنند ولی بازی خوب بازی کنند ،نظرشان محترم است ولی ما ها که سرگرمیمان بازی های رایانه است دیگر هیچ سرگرمی نداشتیم . پس دوباره می گویم نیمه پر لیوان را نگاه کنیم .

۴-متا:

یکی از مشکلاتی که خیلی از سازنده ها با آن دست و پنجه نرم می کنند میانگین نمره ها در متاکریتیک  است که به آن متا می گویند الان بیشتر سازنده ها بازی را برای منتقد ها می سازند نه برای مردم . عنوانی را می سازند که منتقد ها دوست دارند . برای چه؟ چون که همین مردم وقتی متا را می بینند بازی را خریداری میکنند . می گویند نظر همه محترم است , به نظر من بازی Tlou سری است که بدون هدف باعث ناراحتی می شود و اینکه تقلیدی از فیلم the road  است،حتی در بعضی از صحنه ها بسیارشباهت به یکدیگر دارنداما متا ۹۷ را از آن خود کرد .در این دو بازی نیز این صدق می کند. من خودم به شخصه از watch dogs  که نمره ۸۰ را گرفت بیشتر لذت بردم تا gta v  که نمره ۹۶ را از آن خود کرده است .

 

پس اگر حساب کنیم متا یکی از دلایل برتری است.

۵- طراحی مراحل و صحنه های سینماتیک:

یکی از برتری های gta v طراحی مراحل آن بود. راک استار در طراحی مراحل بی نظیر کار کرده است و تنها مشکل آن سخت نبودن مراحل است. به طوری که با گرفتن کاور هیچ مشکلی پیش نمی آید و با نشانه تیراندازی به شکل یک نقطه به راحتی می توانید head shot کنید.اما wd بازی بود که هر چه به جلو پیش میرفتیم به مراتب سخت تر میشد.این یک امتیاز مثبت برای یوبی سافت بود. اما اشتباه: اشتباه یوبی در ساخت مراحل نداشتن تنوع بود . شاید اگر تنوع بیشتر وجود داشت خیلی بازی بهتری از آب در می آمد. روش انجام مراحل به اینگونه بود : دوربین ها را هک کنید فرد مورد نظر را پیدا کرده و با سر به نیست کردن افراد فرد مورد نظر به مرحله را به پایان برسانید.

یکی دیگر از مشکلات watch dogs صحنه های سینماتیک آن است که به اندازه gta جالب و تاثیر گذار نیستند . البتنه باید گفت صحنه های wd عالی است فقط به اندازه gta تاثیرگذار نیستند.

۶-رانندگی:

مشکل بزرگ wd که همه از آن ناراحت هستند رانندگی است . اولین مشکل این است که از داخل ماشین نمی توان به کسی تیراندازی کرد . دوم اینکه کنسول دار ها از اصل رانندگی هم راضی نبودند درحالی که در Gta  توانست بهترین رانندگی در سری بازی gta را به نمایش بگذارد.

۷-نسل هفت:

اگر به قیافه ایدن پیرس بنگرید به این نتیجه میرسید که اصلا واچ داگز برای نسل ۷ ساخته نشده است و اگر هم به gta v بنگرید میفهمید فقط و فقط برای نسل۷ ساخته شده و فقط برای سود بیشتر و خوشحالی طرفداران برای نسل ۸ و کامپیوتر های خانگی ساخته شده است.

اگر می پرسید برتری gta در نسل هفت چیست جواب شما این است که به نمایش گذاشتن همچین گرافیکی در نسل هفت کار هرکس نیست.

۸-باگ:

خیلی ها مشکل واچ داگز را باگ می دانند در حالی gta درنسل هفتم وحتی ۸ پر از باگ های مختلف بوده و حتی می توان گفت در gta بیشتر نیز بوده پس نداشتن باگ را نمی توان از مزایای Gta دانست .

۹-ماد سازی

معمولا بهترین بسته های الحاقی آن هایی است که خود مردم بوجود می آورند و اگر مردم را آزاد گذاشت برای ساخت ماد که چه بهتر و این کار را راک استار انجام داد و باعث افزایش طرفدارانش شده است . اما یوبیسافت نمیخواست تا این کار را انجام دهد و این موضوع هم باعث این شد که Gta v یک مزیت دیگر نسب به WD داشته باشد .

در کل این دو بازی نبرد دو کنسول نسل هفت و نسل هشت بود که نسل هفت با کمی ارفاق پیروز میدان بود و توانست روی واچ داگز مدعی را کم کند , امیدوارم از هردو بازی لذت برده باشید . امیدوارم کسی از این مقایسه دلخور نشود . 

 

 

مرتضی موسوی

مرتضی موسوی

سلام. مرتضی موسوی هستم. یکی از اعضای آذران گیم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۸ پاسخ

 1. gamer می‌گه:

  ممنون داداش . عالی بود . مقاله قبلیتم خوب بود .

 2. black ops 3 black ops 3 می‌گه:

  تشکر بابت مقاله،اخه انتظار زیادی دارین چرا؟؟!؟!وقتی یه دست ایدن فرمون را گرفته و تو یکیش هم موبایلش هست با دهنش تیراندزی کنه؟Hacking is our weapon شعار بازی بود که میگه سلاح ما هکه نه تفنگ!ممنون

 3. sepehr sepehr می‌گه:

  اگه در داستان wd غرق شی و فقط به خاطر گیم پلی بازی نکنی  تکراری بودن مراحل برات مهم نیست ولی اگه مراحل تکراری نبود دیگه یه چیز دیگه میشد.

 4. Areeef Areeef می‌گه:

  واتچ داگزو خودم بازی نکردم تو ایکس باکس دوستم بازی کردم.GTA بازی جهان آزاده واتچ داگز مرحله ای.خودم GTA V تو ایکس باکس بازی می کنم .مسلما وقتی بیکار باشی بتونی بری مسابقه گلف ، دو ، تنیس بازی جذابهیا مث من پلیسو اذیت کنی 

 5. مهدی اسلام زاده مهدی اسلام زاده می‌گه:

  اصلا مقایسه این دوتا بازی از همون اول هم اشتباهه !واقعا سبکشون فرق میکنه درسته هر دو با نام اپن ورد شناخته میشن ولی اگه دقت کنید تمرکز واچ داگز روی هک بود ولی تو gta v تمرکزشون بر روی سرقت مسلحانه!اینو هم در نظر بگیرید که این اولین تجربه یوبی سافت تو ساخت بازی های بزرگ و اپن ورد در جهان امروزی بود به هر حال تشکر میکنم از مقاله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *