نقدی دیگر از این بازی: قدرت تکنولوژی l نقد و بررسی بازی Watch Dogs

تعبیر شما از یک ایده جدید چیست؟ دنیایی بزرگ که در آن تنها آزادی بر ظاهر بازی سلطه دارد یا دنیایی کاملاً تخیلی و عجیب که نمونه آن را ندیدید؟ بهتر است نگاهی بیندازیم به E3 سال ۲۰۱۲٫ جایی که Jonathan Morin از شرکت محبوب یوبی سافت بر روی سن آمد و یک IP جدید را برای بازیبازان و هواداران معرفی کرد. این IP یا بهتر بگوییم این عنوان چیزی نبود جز Watch Dogs. عنوانی نسل بعدی که همه را با نمایش زیبا و صد البته هیجان انگیزش مجذوب خودش کرد.WD دنیایی مملو از آزادی بود اما نه آزادیی که بتوان آن را با سری بازی های GTA  مقایسه کرد. علاوه بر این WD ایده جدیدی را به دنیای بازی های رایانه ای اهدا کرد. این ایده”هک” نام داشت که در کمتر بازیی به آن پرداخته شد؛مثلا میتوان به عنوان Sleeping Dogs اشاره کرد که به صورت مختصر و کم این ایده فوق العاده را به نمایش گذاشت. در آن سال و در آن کنفرانس شاید افراد انگشت شماری از نمایش خیره کننده Watch Dogs راضی نبودند ولی در مقابل افراد بسیار زیادی از نمایش یوبی سافت راضی بودند. از آن روز بود که روزشمار این بازی برای طرفداران شروع شد. اکنون میخواهیم این عنوان به ضاهر پرطرفدار را مورد بررسی قرار دهیم تا ببینیم که آیا یوبی سافت توانست طرفداران را راضی نگه دارد یا خیر؟

 

 [تصویر: 23336551333362889223.jpg]
نام: Watch Dogs
سبک: Action/Adventure/Modern
شرکت سازنده: Ubisoft Montreal
ناشر: Ubisoft
رده بندی سنی: ۱۸+
تاریخ انتشار: ۲۰۱۴ May 27 مصادف با ۷ خرداد ۹۳

ـــــــــــــــــــ داستان ــــــــــــــــــ
داستان WD،‌ درباره شخصیست به نام  Aiden Pearce؛ فردی که با کمک یکی از دوستانش یعنی  Daimen Brenks با نفوذ به یک سازمان امنیت اطلاعات به نام Merulat ، باعث شد تا یک دشمنی بزرگ بین خود و عده ای دیگر ایجاد کند. این دشمنی، منجر به اجیر شدن Maurice Voga توسط عده ای ناشناس برای قتل خانواده اِیدن و خود اِیدن شد. ماوریس، در نهایت توانست خواهر زاده ۶ ساله اِیدن یعنی لینا را رهسپار دیار باقی کند و همین دلیل باعث شد تا اِیدن به فردی زخم خورده تبدیل شود که اکنون فکر و ذکرش انتقام از ماوریس و کسانیست که وی را مامور قتل لینا کردند!
داستان کلی بازی گیرا است به طوری که بازیباز را مجبور میکند تا داستان را دنبال کند. داستانی با بوی انتقام. کارهایی که شما در صول بازی انجام میدهید میتواند داستان را تغییر دهد. اما برگردیم با جایی که آیدن قصد دارد قاتلان خواهر زاده اش را پیدا کنند.اما آیا او به تنهایی میتواند این کار را انجام بدهد؟ جواب خیر است.در طول داستان ما به شخصیت های مختلفی بر میخوریم که به صورت مختصر درباره آن ها توضیح خواهیم داد.

Jordi Chin

اولین شخصی که در طول داستان به کمک آیدن می آید Jordi Chin است. شما میتوانید او را از اول بازی ببینید.او یک آدم کش حرفه ایی است. بی سر و صدا هر کسی را می کشد. وقتی آیدن در یک کاری باز می ماند و شخصی را گم می کند به جوردی زنگ می زند. این شخص برای شما یک قاتل فراری ، شخصی که موجب عصبانیتتان شده ، یک مکان برای مخفی شدن ونیازهای دیگرتان را با صرف هزینه ای پیدا می کند .جوردی فقط  در کشتن آدم ها تبحر دارد ولی در پیدا کردن قاتلان به شما هیچ کمک خاصی نمی کند. اما جوردی به غیر از کشتن اشخاص در تولید وسایل جنگی نیز تبحر دارد حتی در قسمتی مشاهده شده که او به آیدن یک بمب هدیه میدهد!

Clara Lille

کلارا یک هکر چیره دست است. او خطرناک و زیرک به شمار می آید و توانایی هک کردن هر سیستمی را دارد. بین کلارا و آیدن روابط خاصی برقرار است اما فقط روابط کاری.او هکری چیره  دست است. کلارا یکی از شاخه های اصلی برای پیدا کردن قاتلان لینا (خواهرزاده آیدن) است.اما او را نمیتوان دوست صمیمی آیدن دانست چرا که او در ادامه کار به آیدن یک خیانت بزرگ می کند. خیانتی که هیچ بخششی از سوی آیدن ندارند و از طرفی پایان تلخی برای کلارا اتفاق می افتد.

T-Bone Grady

گریدی همانند آیدن شخصی هکر است ولی از نوع حرفه ای تر و قدیمی تر. علاوه بر کلارا او هم یکی از شاخه های اصلی برای آیدن است. او کمک های فراوانی برای آیدن انجام می دهد. گریدی در کار خودش چیره دست است ولی در طول داستان دچار مشکلاتی میشود که از شما کمک می خواهد و شما وظیفه دارید به او کمک کنید.
اما در طول داستان ما به شخصیت های منفور و خطرناک بر می خوریم که شکست دادن آن ها کار آسانی نیست. برای مثلا می توان به دو شخصیت اصلی و منفی اشاره کنیم که نقش موثر نیز در داستان داشته اند.
Dermot “Lucky” Quinn و Delford “Iraq” Wade . این دو فرد از قاتلان سر سخت آیدن در طول داستان هستند. اما نگاهی مختصر بیاندازیم به زندگی آن ها.
Dermot “Lucky” Quinn  در ظاهر یک نیکوکار است ولی در واقع با استفاده از قدرت و نفوذ خود توانسته یک باشگاه مافیایی به نام Chicago South Club را ایجاد کند که اعمال غیر قانونی انجام می دهند. افراد زیادی برای او کار می کنند که یکی از این افراد Delford “Iraq” Wade است.
Delford “Iraq” Wade  از سربازان جنگ عراق بوده است. او متخصص سیگنال ها و ارتباطات در طول جنگ بوده و حال تصمیم گرفته از این توانایی خود برای تاسیس یک باند خلافکاری استفاده کند. وی شخصیتی دو گانه و بسیار خشن دارد و همانطور که گفته شد یکی از نوچه های Dermot است.

 [تصویر: 66157319759787101525.jpg]

ـــــــــــــــــــ گیم پلی ـــــــــــــــــــــــ

گیم پلی بازی بعضا در جای جای بازی خوب کار شده اما چه شد که ما در این قسمت از کلمه (بعضا) استفاده کردیم؟ گیم پلی بازی در بسیاری از بخش ها بسیار ضعیف و کسل کننده است. مثلا کنترل ماشین اصلا جالب نیست. اما گیم پلی فقط به راندن ماشین در بازی نیست صرفا نکات مثبتی هم وجود دارد. از این نکات مثبت می توان به هک کردن اشاره کرد که به صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت. توسط هک مى توانید هر کارى انجام بدهید. برداشت پول از ATM، به دست گرفتن کنترل دوربین هاى مدار بسته ، گوش کردن به مکالمات مردم، هک کردن چراغ های راهنمایی و… که کمک شایانی کرده تا شاهد گیم پلی تکراری نشویم. هم چنین از طریق هک می توانید کار های کوچکی نیز انجام دهید. برای مثال می توانید آهنگ هایى را که NPC ها گوش می کنند را هک و به لیست آهنگ های موبایل خود اضافه کنید که البته همانطور که گفته شد امرى مهم به حساب نمى آید و صرفاً براى پر کردن وقت به کار مى رود.
علاوه بر این هک هاى پیشرفته ترى نیز در بازى وجود دارند که از آن ها مى توان به Blackout اشاره کرد. Blackout ها فقط برای فرار کردن از دست پلیس ها و یا دشمنان استفاده میشود و این هک فقط در شب موثر است. اما گیم پلى نیز تنها به هک محدود نمى شود. تیر اندازى موجود در بازى همانند یک شوتر سوم شخص کاملا استاندارد ساخته شده است و نمى توان ایرادى به آن گرفت. تعداد اسلحه هایی که آیدن میتواند با خود حمل کند قابل قبول است ولی تعویض اسلحه در این بازی همانند تعویض اسلحه در سری بازی های GTA است. خب شاید این چیزهایی که گفتیم از نکات مثبت بازی باشد اما یکی از مشکلات اساسی WD تیراندازی کردن از داخل ماشین است. اگر بازی های هم سبک را بازی یا مشاهده کرده باشید این قابلیت در آن ها وجود دارد. خب پس چرا سازندگان این قابلیت را در بازی قرار نداده اند؟ آیا سازندگان فراموش کرده اند؟ جواب می تواند خیر باشد. زیرا در طول مسیر هایی که ما در بازی طی می کنیم بلوک هایی وجود دارد که با هک کردن آن ها ، می توانید جلوی دشمنان یا پلیس ها را بگیرد. غیر از بلوک ها چاه های گاز، پل  های متحرک و… نیز وجود دارد که از طریق آن نیز می توانید جلوی دشمنانتان را بگیرید. یکى از قابلیت هاى مورد استفاده ى دیگر در بازى، سیستم ارتقاى مهارت هاى آیدن است. پس از گذراندن مراحل بازی (چه اصلی و چه فرعی) به شما skill point هایی داده می شود که بسته به ماموریتی که شما انجام داده اید point  داده می شود. کار این skill point ها این است که می توانید مهارت های آیدن را آپگرید کنید. این مهارت ها به ۴  دسته کلی تقسیم می شوند.
Combat
Hacking
Driving
Crafting Items
هر کدام از این دسته ها دارای شاخه های متعددی است.اپگرید هایی که در پایین ترین شاخه وجود دارد از Point های کمتر استفاده می کنند و آپگرید هایی که در بالاترین شاخه وجود دارد از Point های زیادی استاده می کنند. در بازى فروشگاه هاى لباسى فروشی نیز وجود دارند و مى توان به کلى چهره ى ایدن را به کمک خرید لباس متحول کرد. البته لازم به ذکر است که تمامى لباس هاى موجود که تعدادشان زیادی است، به صورت Outfit به فروش گذاشته مى شوند و قیمت بسیار زیادى نیز ندارند.
یوبی سافت از اولین روزی که Watch Dogs را به نمایش گذاشت تغییراتی نیز بر روی این عنوان انجام داد که برای هر بازیی عادی است اما اگر یوبی سافت این کار را نمی کرد قطعا بازی زیباتر نیز می شد. حذف شدن دو هک جذاب. اگر اولین و دومین تریلر گیم پلی WD را مشاهده کنید، قطعا می توانید بفهمید چه چیزی از بازی حذف شده اند که ما برایتان بازگو می کنیم. اولین هکی که یوبی سافت از بازی حذف کرده، قطع کردن تلفن ها یا وسایل ارتباطی است. برای نمونه می توانید اولین تریلر بازی را مشاهده کنید که آیدن برای ورود به داخل ساختمان این کار را انجام میداد و از طرفی شاهد واکنش های زیبای NPC ها می شدیم. و اما دومین هک از کار انداختن دوربین های مدار بسته است. خب شاید این امر یک چیز بسیار مهم نباشد ولی وجودش می توانست جذاب باشد. شاید اگر یوبی سافت این دو هک را از گیم پلی حذف نمی کرد الان با بازی بهتری رو به رو بودیم.

[تصویر: 40291192021225954450.jpg]

ـــــــــــــ گرافیک ـــــــــــــ

Watch Dogs  به لطف موتور گرافیکى  Disruptاز گرافیک و جلوه های بصری بسیار خوبی برخوردار است و به جرات میتوان گفت تکسچر ها و بافت ها در کنسول های نسل ۸ و PC عالی کار شده اند. اما یکی دیگر از ضعف های WD را می توان به گرافیک بد بازی در نسل قبل دانست. کیفیت بد لباس، فیزیک بد آب ها، هوش مصنوعی ضعیف، سایه زنی بد و… از دلایل ضعف WD بر روی نسل قبل است. WD یک بازی نسل ۸ است اما انتشار این بازی توسط یوبی سافت بر روی نسل ۷ یک کار اشتباه بوده که باعث شده WD نمرات کم در نسل قبل بگیرد. اکثر بافت ها با سرعت بسیار عالى لود مى شوند و مشکل لود شدن بافت های دیگر، به گونه اى دیگر است.
دیگر مشکل WD در نسل قبل،غیب شدن یا ضاهر شدن ماشین یا افراد در خیابان است. اگر شما با سرعت بالایی رانندگی کنید و حواستان نیز به ماشین های دورتر باشد،میبینید که ماشین ها سریع ضاهر و یا غیب می شود. این امر نیز بر روی NPC ها هم اتفاق می افتد. نور پردازی نیز در کنسول های جدید و PC خارق العاده است و به صورت بسیار زیبایی جلوه گری می کنند. آسمان و آب و درختان از گرافیک خیلی خوبی برخوردارند. یکی دیگر از مشکلات عجیب WD چه در کنسول های نسل جدید و نسل قدیم و PC تخریب پذیری ضعیف ماشین ها است. به طوری که یک ماشین را باید بیشتر از ۵ بار به دیوار بزنید تا تخریب شدن ماشین را ببینید. حالا اگر بخواهیم از تخریب پذیری در بازی کنار برویم، به سیستم تغیرات آب و هوا می رسیم. افکت باران، یکى از چشم نواز ترین افکت هاى موجود در بازى است. در کنار افکت باران، آتش نیز از افکت گذاری خوبی برخوردار است. اما خون که یکی از اصلی ترین افکت ها در بازی های Open World است، تعریف چندانی ندارد. هیچ یک از NPCهای داخل بازی ، یا دشمنان اصلا خونی ندارند، یا اگر داشته باشند به سرعت خون ها غیب می شوند.
WD همانند دیگر بازی های یوبی سافت از باگ های بسیار بد رنج می برد. باگ هایى که گاهى اوقات بسیار غیر منطقى خواهند شد و باعث میشود که بازیباز یا از بازی خارج شود، یا دوباره بازی را بارگذاری کنند. قطعا شما نیز با این باگ ها دست و پنجه نرم کرده باشید.

[تصویر: 38130873513726113486.jpg]

ــــــــــ موسیقی ــــــــــ

تمامی موسیقی های داخل بازی، توسط آقاى Brian Reitzell ساخته شده اند. تعداد Sound Track ها به ١٣ موسیقى و حدود ۴۵ دقیقه تقسیم مى شوند که از آن ها مى توان به Vigilante، Hackers و Escape from Chicago اشاره کرد. متاسفانه موسیقی هایی که در ماشین و در حین رانندگی پخش می شوند اصلا رضایت بخش نیست و گاهی بازیباز را مجبور می کند تا بدون موسیقی به راه خود ادامه دهد که با اطمینان کامل می توان گفت Watch Dogs در این قسمت از رقیب اصلی خود باز مانده. اما به غیر از موسیقی های کسل کننده، WD از صداگذاری بسیار خوبی بهره مند است. با اینکه آقای Noam Jenkins، بازیگر کانادایى اولین باری است که در بخش صداگذاری کار می کند، اما توانسته به خوبی صداگذاری آیدن را انجام دهد. اما صداگذاری محیط هم خوب کار شده. مثلا میتوان به صدای آب، صحبت هایی که میان NPC ها اتفاق می افتد، تصادف ماشین ها،ترس NPCهاو… اشاره کرد که یکی از قطب های مثبت WD در این قسمت است.

[تصویر: 97787619228236769203.jpg]

ــــــــــ کلام پایانی ــــــــــ

Watch Dogs یک عنوان موفق از سوی شرکت یوبی سافت بوده و همواره نمرات خوبی را گرفته اما اگر Ubisoft تا قبل از عرضه بازی ، اطلاعات زیادی از بازی منتشر نمی کرد و انتظارات را از بازی بالا نمی برد قطعا به مراتب با نمرات بهتری روبه رو می شدیم.اگر شما قصد بازی کردن این عنوان را برای اولین بار دارید به شما پیشنهاد میکنم یا از سیستم شخصی و یا از کنسول های نسل جدید استفاده کنید چون این بازی در نسل گذشته اصلا جالب نیست و همانطور که گفتیم عرضه این عنوان بر روی نسل قبل کار اشتباهی بود که از سوی یوبی سافت به اجرا در آمد و با بازخورد های منفی نیز رو به رو شد.اگر PC قوی ندارید مشکلی نیست چرا که Watch Dogs با رم ۲ نیز قابل اجرا است.امیدواریم که Ubisoft از اشتباهات این نسخه درس بگیرد و این اشتباهات را در نسخه دوم بازی Watch Dogs تکرار نکند تا شاهد یک عنوان موفق از سوی یوبی سافت باشیم.

نکات مثبت:دیالوگ هایی که بین NPC رد و بدل می شد،نورپردازی خیره کننده در نسل ۸،داستان گیرا،شخصیت پردازی خوب و…
نکات منفی: گرافیک بد در نسل ۷، تخریب پذیری ضعیف، موسیقی های کسل کننده، هوش مصنوعی ضعیف و…

داستان: ۹٫۵
گرافیک:۸
موسیقی و صداگذاری:۸٫۵
گیم پلی:۹
امتیاز نهایی:۸٫۷۵

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

 1. Admin Admin می‌گه:

  کدوم نقد بهتر بود؟

 2. !MK--WATCH_DOGS Fan! می‌گه:

  نقد خوبی بود.در مورد کاشینا تو آپدیت ۱٫۰۳ درست شده اون مشکل! اول W رو حتی نمیشد برا ۲ ثانیه نگر داشت!یه emoji ام نسب کنید رو سایت لطفا 🙂

 3. aiden pearce می‌گه:

  “گرافیک بد در نسل قبل و هوش مصنوعی ضعیف” بیام خفت کنم نمره ر دادی ۸٫۷۵ ، ۱۰ هم کمشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *