یادی به گذشته ها : نقد و بررسی کوتاه بازی Outlast | ورود ترسوها ممنوع!

WallPaperOutlastA1920x1080

ترس!این کلمه شما را به یاد چه می اندازد؟من را که به یاد Outlast می اندازد.بازی ای که به طور مستقل و با بودجه بسیار کم توسط استدیو Red barrels ساخته شد و بر روی پلتفرم های PC,Xbox One,PS4 منتشر شد.این عنوان هزاران گیمر ترس طلب را بر سر جای خود میخکوب کرد. بیایید به این بازی نگاه کوتاهی بیاندازیم. در ادامه مطلب همراه ما باشید .

نام بازی :Outlast

سبک : ترسناک , بقا

چیزی که از همان ابتدا بیداد می کند شوک های دلهره اور بازی است که ممکن است شما را تا سر حد سکته بترساند.جالب اینجاست که این شوک ها هیچ منطقی سرشان نمی شود.یک بار از نزدیکی مردی روی ویلچر عبور کردم.همه چیز ارام به نظر می رسید اما دفعه بعد همان فرد روی ویلچر تکان خورد و افتاد روی شخصیت اصلی.
ظاهرا سازندگان اصول روانشناسی را به خوبی می دانسته اند و با ایجاد حس ارامش و تلقین به فرد او را برای ترساندن اماده کرده اند.
شخصیت اصلی بازی با روش های دفاعی هیچ گونه اشنایی ندارد.در طول بازی ده ها کارد،چاقو و ساطور می بینیم اما شخصیت اصلی حتی به ان ها دست نمی زند.
فرمول اصلی گیم پلی بازی چیزی نیست جز : Run,hide or die.
بدو،مخفی شو یا بمیر.در طول بازی شما بار ه‍ا و بار ها فرار می کنید یا مخفی می شوید و این یعنی فرار را بر قرار ترجیح می دهیم و الفرار.
از همه این ها بگذریم . چیزی که بسیار استرس زا است این است که در جایی مثلا زیر تخت قایم شوید و یکی از بیماران روانی که به دنبال شماست شروع به گشتن زیر تخت ها می کند.به احتمال ۸۰ درصد شما گیر نخواهید افتاد.اما وقتی بیمار روانی به دنبال شما از روبه روی تختی که زیر ان قایم شده اید عبور می کند صدای نفس نفسی به گوش می رسد که نشان از اظطراب و استرس شخصیت اصلی می دهد.شاید به توان به جرعت گفت بیش از نیمی از ترس بازی ناشی از صداگذاری فوق العاده ان باشد.صدای نفس نفس،موسیقی متن،افکت های خاص صوتی و صدا هایی که هنگام باز کردن در و یا حتی راه رفتن به گوش می رسد،همه و همه ترس بازی را چندین برابر خواهد کرد.


تاریکی و سایه همیشه یکی از ارکان ترس بوده،هست و خواهد بود.در این بازی بیش از نیمی از مدت گیم پلی بازی که حدود ۵ ساعت می باشد را در تاریکی به سر خواهید برد.در بازی یک دوربین فیلمبرداری در اختیار شماست که قابلیت دید در شب دارد و شخصیت اصلی با استفاده از ان در محیط های تاریک مسیر خود را می یابد.همچنین در قسمت هایی از بازی باید شروع به فیلمبرداری کرد که استرس شما را چندین برابر خواهد کرد.در بازی باتری هایی هست که دوربین با استفاده از ان ها کار می کند.در صورت تمام شدن باتری باید یا باتری پیدا کرد یا محیط های تاریک را بدون روشنایی پیمود.
در حین فرار شما می توانید پشت سر خود را ببینید که کمک می کند بفهمید بیماران روانی که تعقیبتان می کنند با شما چقدر فاصله دارند.با توجه به همه مطالب بالا باید فهمیده باشید که گیم پلی شامل مخفی کاری و فرار کردن است.
داستان بازی توسط فایل های بازی،شخصیت های دیگر روایت می شود.البته بازی داستان کلیشه ای دارد و از داستان قوی برخوردار نیست.اما این ها را می توان نادیده گرفت.اما شخصیت پردازی شخصیت اصلی یعنی مایلز را نمی توان نادیده گرفت.در بازی شخصیت پردازی او شامل صدا های ناله،گریه و صدای ترسیدن اوست و بس .
نمره کل:۸۲
این بازی را اصلا به افرادی که زیر۱۵ سال سن دارند،بیماری قلبی یا مشکل روحی،روانی دارند توصیه نمی کنیم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

  1. sepehr sepehr می‌گه:

    واقعا بازی ترسناکی هست،من تا اونجایی که میری زیرزمین و یه دونه از اونا رو میبینی بیشتر نرفتم،بعد خارج شدم و حذفش کردم.امیدوارم منو درک کنید.

  2. Albert Wasker Albert Wasker می‌گه:

    با تشکر از نویسنده ی عزیز نقد خوبی بوددر مورد بازی هم نمی دونم چرا هر کاری کردم بترسم، نشد …قسمت نبود

  3. سیاوش ملاحسینی سیاوش ملاحسینی می‌گه:

    من هم خود بازی رو تموم کردم هم دی ال سیشوساعت یک شب!و خدا وکیلیش جز اولش دیگه از هیجاش نترسیدم ولی در کل از بازیش خوشم اومد مخصوصا دی ال سیش ممنون از مطلبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *