هنر طراحی بازی قسمت اول| اختصاصی آذران گیم

AZ

کار و هدف طراح بازی , نه خود بازی بلکه خلق تجربه بازی است که از بازی ما به هر حال تجربه ای بیرون خواهد آمد که صرف نظر از تعمدی یا تصادفی بودن, بازیباز را تحت تاثیر قرار می دهد . در بحث قسمت اول با شما درباره هدفمند کردن فرایند طراحی بازی صحبت خواهیم کرد . با ما همراه باشید.


تجربه ضروری

شما می خواهید با بازی خود برای مخاطب یک تجربه خلق کنید ولی این تجربه چیست ؟ ممکن است بازی شما خوب یا بد باشد و تجربه ای خوب یا بد خلق کند ولی آیا به صرف خلق شدن تجربه , بازی خود را اثری خوب می دانید ؟ نقش شما به عنوان طراح بازی در تعین این تجربه چیست ؟ چگونه و در چه مکان هایی از بازی, مخاطب خود را در مسیری قرار می دهید که او را به کسب تجربه مورد نظرتان هدایت کنید؟

اکنون به طور موقتی از فکر کردن درباره بازی خود دست بکشید و شروع به فکر کردن درباره تجربه بازیباز کنید . به این منظور می توانید به پاسخ سه پرسش زیر فکر کنید:

می خواهم بازیباز از بازی من چه تجربه ای کسب کند؟

برای خلق شدن این تجربه وجود چه چیزی ضروری است؟

بازی من چگونه این عامل ضروری را در خود خواهد داشت؟

اگر بین تجربه ای که می خواهید خلق کنید و تجربه ای که واقعا خلق می شود تفاوت بزرگی وجود دارد, به این معنی است که بازی شما اشکال داشته و به تغییر نیاز دارد . به عنوان طراح بازی باید تجربه مورد نظر خود را به وضوح بشناسید و تعیین کنید و سپس هر چه می توانید روش هایی برای تزریق ذهنیت خود به بازی پیدا کنید.

طراحی نسخه های متوالی بازی بیسبال شرکت Wii Sports, مثال عالی از مفهوم تجربه ضروری است. ط راحان این بازی ابتدا می خواستند بازی خود را تا بیشترین مقدار ممکن, شبیه بیسبال واقعی بسازند . آن ها به مرور متوجه شدند که به رغم خواسته شان, نمی توانند تمام و یک یک عناصر بازی بیسبال واقعی را در بازی خود شبیه سازی کنند بنابراین تصمیم بسیار مهمی گرفتند تا تمام توان و دقت خود را روی خلق این بخش از بازی متمرکز کنند . کنترل حرکت چوب بخش ضروری بازی آن ها بود . آن ها متوجه شدند که جزئیات دیگر بازی, بخشی از تجربه ضروری آن ها نیست . بسیاری از طراحان بازی از مفهوم تجربه ضروری استفاده نمی کنند . آن ها فقط غریزه و احساس خود را دنبال می کنند و طی فرایند طراحی تجربیات یا وقایعی خلق می کنند که ممکن است تجربه هایی لذت بخش برای مخاطبان رقم بزنند .تنها مشکل این روش کار این است که نیاز فراوانی به شانس دارد.

تمام واقعیت چیزی است که احساس می کنید

تمام این بحث طولانی تجربه, ایده ای مطرح می کند که در اصل بسیار عجیب است . تنها واقعیتی که می توانیم بشناسیم,  واقعیت تجربه است. ما به عنوان طراح بازی می دانیم که چه چیزی واقعا واقعیت نیست .ما از طریق حس های خود, واقعیت را فیلتر می کنیم و ذهن و ضمیر ناخود آگاهمان نوعی تخیل را تجربه می کند که به هیچ وجه واقعا واقعیت نیست . ولی این تحلیل تنها چیزی است که برای ما واقعیت محسوب می شود زیرا این تخیل خود ما است . این موضوع شاید برای فلاسفه سرگیجه آور باشد ولی برای طراحان بازی امری شگفت انگیز محسوب می شود زیرا به این معنی است که تجربیات طراحی شده ای که در بازی ما خلق شده اند, این شانس را دارند که واقعی و منطقی احساس و تلقی شوند و در بعضی موارد ممکن است درست مانند تجربیات روزمره احساس شوند.

این بخش به پایان رسید . منتظر بخش های دیگری از این مقاله باشیــــــــــــد .

leon scott kennedy

leon scott kennedy

عماد جمشیدی هستم از مشهد. علاقه شدیدی به گیم دارم! همین!

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. sepehr sepehr می‌گه:

  ممنون مقاله ی جالب و متفاوتی بود،نه فقط در ایران بلکه متاسفانه در کل دنیا هیچ جایی نیست که آدم ایده های خودش رو (در مورد بازی)عملی کنه

 2. black ops 3 black ops 3 می‌گه:

  اینا که نوشتین همه درسته اما مهمترین درس اینههیچ وقت به عنوان اولین بازی که میسازین,هدفتون کال اف دیوتی بعدی نباشه…..سعی کنین بازی پازل بسازین….بعدش شروع به دو بعدی و نهایتا سه بعدی کنیناقا سپهر شما ایدت را بگو تا من بازیش را بسازم

 3. You Never Win You Never Win می‌گه:

  داداش خسته نباشی بابت مقاله.کاملاً درسته اگه از بازی تجربه خوبی نداشته باشی بازی تو ذهنت نمی مونه و حتی اگه خودت هم بازی بسازی باید یه بار تجربه اش کنی ببینی چی در اومده چون اگه خودت از بازی خودت لذت نبری چجوری انتظار داری کس دیگه ازش لذت ببره؟

 4. گیمر می‌گه:

  ممنون بابت مقاله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *