پرچم بر افراشته ی دزدان دریایی | نقد و بررسی assassins creed black flag

از چشمانش خون می چکد (!)
تا به حال ما کنترل اساسین های بسیاری را بر دست گرفتیم و لحظات خوشی را با آن ها را رقم زدیم. همه ی این اساسین ها داستان خاص خود را داشتند مثلا اتزیو آدیتوره یک ایتالیایی اساسین دارای ثروت های بسیار و بدنیا آمده ی خانواده ی اشرافی یا الطایر ابن الاحد یک اساسین واقعی که در ماسیاف دیده به جهان گشود و در کودکی توسط اساسین ها پرورش یافت یا کانر کنوی که یک سرخپوست بود و توسط آکیلیس پرورش یافت . همه ی این قاتل ها داستان خاص خود را داشتند . آن ها در بعضی از قسمت های بازی داستان اخلاق را به ما اموختند و جملاتی زیبایی را بر زبان آوردند. بگذارید داستان را از اول بازگویی کنم . یک گروه تمپلاری توانستند یک دستگاهی را اختراع کنند که با آن بتوان به گذشته سفر کرد . دزموند مایلز یکی از کسانی بود که جد اندر جد او اساسین بودند . این گروه تمپلاری دزموند را می ربایند و به مکانی متروکه می برند . در آن جا ازمایش های خود را روی او انجام می دهند تا بفهمند آخرین بار سیب عدن کجا قرار داشت. آن ها با رسیدن به سیب عدن می توانستند هزاران یا میلیارد ها انسان را تحت سلطه ی خود قرار بدهند. در ۵ نسخه شاهد نقش ایفا کردن دزموند بودیم تا این که دزموند مایلز جان خود را فدای نجات جهان کرد. بعد از آن تحقیقات به دست محققان انیموس افتاد. جسد دزموند مایلز هنگامی پیدا شد که دست راست آن کامل سوخته بود به دلیل انرژی که منتقل شد . خب حال با یکی دیگر از این اساسین ها روبرو هستیم، ادوارد کنوی، پدربزرگ کانر کنوی . این نسبت فامیلی این دو شخصیت باعث جذاب تر شدن بازی شده است و بازیکن می توانند اطلاعات بیش تری در مورد این خانواده به دست بیاورد. در این بازی دیگر خبری از دزموند مایلز نیست . محقق شرکت ابسترگو، داستان این دزد دریایی را دنبال می کند و اطلاعات زیادی از آن بدست میاورد. در بازی امکانات متنوعی وجود دارد. تعداد سلاح های بازی افزایش یافته و بیش تر می توان از کشتی استفاده کرد. خب حالا داستان را برایتان بازگو می کنم.
[تصویر:  20130103030218.jpg]

BrotherHood

شمشیر خون آلود
ادوارد کنوی یک انگلستانی است که قبل از این که کاپیتان کشتی شود جزء خدمه های یک کشتی دزد های دریایی بود. او با مشاهده ی زندگی اساسین ها به این شغل علاقه مند می شود و وارد آن می شود. او اول یک اساسین واقعی نبود و فقط لباس آن ها را می پوشید ولی در بعد مورد تحول بسیاری قرار گرفت و وارد این عرصه شد. او اول زندانی می شود و قرار است به شهری منتقل شود ولی با کمک دوستش، توانست از این کشتی خارج شود و یک کشتی مستقل برای خود پیدا کند. بیش تر مراحل بازی بر پایه ی سیستم گردش در اقیانوس ها و دریاهای بزرگ است. این بازی امکانات مختلفی را در خود جای داده است، به عنوان مثال در این بازی می توانید به گنج دستیابید که البته بسیار کار سختیست. می توانید از امکان Fast Travel استفاده کنید که به انواع مختلفی طراحی شده است. مثلا Return For Ship و Intract ( که باعث این میشه به شهری یا جزیره ای وارد بشوید ) در بازی مکان های مختلفی ساخته شده است. کافه های متنوع، اسلحه فروشی، فروش لوازم کشتی فقط بخشی از امکانات خوب بازی است. برویم به دنیای سال ۲۰۱۷، شما در نقش یک محقق شرکت ابسترگو هستید که در حال مطالعه و تحقیق بر روی ادوارد کنوی است. در طول بازی شما در حال حمل یک وسیله ی شناسایی هستید که امکاناتی از قبیل نقشه، ورود به اسانسور، ورود به مکان های ورود ممنوع و … در آن وجود دارد. شما با یک بازی مدرن روبرو هستید. دنیای ابسترگو به صورت اول شخص و دنیای کنوی به صورت سوم شخص است. این بازی توانست امکانات خود را به خوبی به رخ رقیبان بکشد. این طور بازی ها زود گیمر ها را به خود می کشاند. خب حالا برویم به سوی دنیای ۱۷۱۶ میلادی، ادوارد کنوی شخصیتی جذاب، تا حدی شوخ طبع و خشن است. او یک دزد دریایی قدرتمند است که می تواند کشتی خود را ارتقاع دهد و به سطح بالاتری ببرد. این توضیح فعلا کافیه برای این که برویم به سوی بخش های اصلی بازی.
[تصویر:  Assassins-Creed-IV-Black-Flag-Logo.jpg]

Pirates of the Caribbean Depths

مردن بهتر است یا گیر افتادن؟
قطعا گزینه ی اول، دوست دارید مورد ازار و اذیت دزدان دریایی قرار بگیرید یا این که از دست ظلم رهایی یابید؟ منظور رها بودن همان مردن است. خب بریم سراغ داستان بازی. ادوارد کنوی از خدمه های یک کشتی بوده است که متاسفانه طی حملات انگلستانی ها کشتی نابود می شود و ادوارد اخرین بازمانده از این دزدان دریایی است. او در اغاز بازی چهره یک اساسین را می بیند و به این دنیا علاقه مند می شود. شما در اول بازی لباس های این اساسین را می پوشید و خود را اساسین می نامید ولی نکته ی قابل توجه آن است که هیدن بلید ( که سلاح اصلی اساسین ها است ) را به دور می اندازید. شاید به این دلیل بوده که ادوارد اشنایی کاملی با این دنیا و شغل نداشته است. ببینید، اگر بخواهیم تاریخ را یک بار مرور کنیم، قطعا در تاریخ به اسمی به نام دزدان دریایی بر خواهیم خورد. دزدان دریایی، یک سری آدم خبیث هستند که تنها هدفشان غارت اموال کشتی های دارای ثروت فراوان است. این بازی هم از این قاعده مستثنا نیست. این بازی در حال به تصویر کشیدن آزار و اذیت و کار های خبیث دزدان دریایی است. بعضی از دزدان دریایی یک سری آدم دائم الخمر بودند که در حالی که این کار ها را انجام می دادند مردم را هم قتل می کردند. ببینید، داستان بازی فقط ساخته ی ذهن یک نویسنده است و اگر دوباره تاریخ را مرور کنیم شاید به فامیل کنوی روبرو شویم ولی با ادوارد کنوی روبرو نخواهیم شد. اگر دقت کنید، ما با یک شخصیت مهربان روبرو هستیم، با این که دزد دریایی است ولی محبت خود را نسبت به خانواده و کسانی که دور و اطراف او هستند نشان می دهد. در مطالب اخیر اشاره کردم، بازی در قسمت های پایانی و در اواسط بازی دارای تراژدی خاصی است، واقعا خاص. چرا؟ چون می تواند به راحتی کنترل گیمر را به دست بگیرد و احساسات گیمر را نشان دهد. ممکن است برخی از گیمر ها حتی گریه کنند وقتی با این تراژدی ها روبرو می شوند. گیم پلی بازی کاملا بی نقص است و اگر به حرکاتی از قبیل در آوردن شمشیر و بالا رفتن از دیوار اشاره کنیم، کاملا بی نقص طراحی شده اند و مشکل خاصی در آن وجود ندارد. موتور گرافیکی بازی که در ساخت نسخه ی قبلی این سری یعنی III از آن استفاده شد، بسیار عالی کار کرد، از نظر گرافیکی و گیم پلی توانست یک بازی جدید را به رخ رقیبان بکشد و رقیبان را کنار بزند. این بازی البته مشکلاتی را هم به همراه داشته است. امکانات خاص بازی، بازی را تبدیل به یک بازی خاص کرده است. امکاناتی از قبیل غارت کشتی، پیدا کردن گنج و ماموریت هایی با پول هنگفت و بسیاری از امکانات دیگر.
[تصویر:  assassins-creed-4-black-flag-screen-3.jpg]

!We’re pirates. I plundered ships. Kill people. Just want to get rich and exciting

سرنوشتی که دزدی را آدم می کند.
اگر به بازی رجوع کنیم، شاهد سختی های زیاد ادوارد کنوی خواهیم بود. البته نه در اوایل، بلکه در اواخر بازی که رنج های وی بیش تر شد. این بازی از ابعاد داستانی و گرافیکی در سطح بالایی قرار دارد و توانست اشکالات کم نسخه ی قبل را بر طرف کند. ولی اگر بخواهیم از بعد مشکلات به این بازی نگاه کنیم، بله، مشکلات زیادی را پیدا خواهیم کرد. افت فریم بازی تنها بخشی از مشکلات بازی است. در داستان بازی شاهد ایراد های متنی هم خواهیم بود و این که گیم پلی بازی و گرافیک بازی بر روی کامپیوتر کاملا کسل کننده است. افت فریم بازی و تکراری بودن بخشی از گیم پلی باعث کسل کننده شدن این بخش شده است. موسیقی های بازی بسیار عالی کار شده اند و یکی از بهترین ساندتراک ها را در این نسخه خواهیم دید. موسیقی متن بازی، کاملا روایت گر داستان بازی است. این را گیمر هایی حس می کنند که کاملا غرق این بازی بشوند. ۸۰ درصد گیم پلی بازی، در مورد غارت کردن کشتی ها و گشت و گذار در فضای دریایی می باشد. خب حالا از سال ۱۷۱۴ بیرون بیاییم و یه ۲۰۱۸ رجوع کنیم. با پیشرفت شرکت آبسترگو و بنیان نهادن یک محل جدید برای تحقیقات، محققان زیادی جمع آوری شده اند. این محققان با توان خود و تکنولوژی پیشرفته بدون استفاده از اساسین ها به زمان ۱۷۱۴ [ عصر طلوع ادوارد کنوی ] می روند و به دنبال سیب عدن می گردند. در کل هدفی که این شرکت دارد، به دست آوردن ” سیب عدن ” و تسلط بر جهانیان می باشد. حالا از این سال بیرون بیاییم و دوباره وارد سال ۱۷۱۴ میلادی بشویم. ادوارد کنوی از دست تمپلار ها فرار می کند و کنترل یک کشتی را به دست می گیرد. او بعد ها اسم این کشتی را ” JackDaw ” می گذارد. ادوارد کنوی قدرتی دارد که او را نسبت به اتزیو قدرت مند تر کرده است. او از همان بچگی دارای این قدرت بود ولی کسی نمی دانست. وقتی که کمی سنش بیش تر می شود علاقه ی او به کشتی رانی بیش تر می شود و در اوایل خدمه ی یک کشتی ساده است، ولی با حمله ی انگلستان به کشتی و کشته شدن همه، او تصمیم می گیرد وارد دنیای اساسین ها بشود. او آخرین بازمانده ی آن کشتی بود و دیگر کسی در آن کشتی نبود زنده باشد، به جزء کنوی و اساسین انگلیسی. این فقط خلاصه ی یکی از مراحل اساسین بود ولی با امیخته شدن داستان گذشته، این مرحله لو داده نشد. با ما در ادامه ی نقد و بررسی باشد. در ادامه شاهد بخش آخر نقد خواهید بود.
[تصویر:  Assassins-Creed-4-Black-Flag-Gameplay.jpg]

If you need to blow up the ship and we do not even think the people who are in it. Because we’re pirates.

دار و دسته ی BlackBeard
گیم پلی بازی عاری از مشکل نبود ولی دارای نکاتی بود که این بازی را از نسخه های دیگر برتر نشان می داد. سبک بازی همچنان مثل قبل Open World است و وقتی هم به گیم پلی رجوع کنید آزادی را حس می کنید. با فشردن دکمه ی Tab مثل گذشته وارد نقشه ی بازی می شود. این نقشه با نقشه ی نسخه های قبلی تفاوت زیادی دارد و این نکته هم نکته ای است که این بازی را از نسخه های قبلی برتر نشان می دهد. شهر ها و کشور های بازی اصلا بزرگ نشده اند، بلکه فشرده تر هم شده اند. بازی در شهر های مختلفی جریان دارد، ولی شهر اصلی بازی هاوانا می باشد. شما با کشتی خود می توانید به این کشور ها سفر کنید. برای خود سلاح و ابزار مختلف بگیرید و به شهر های دیگر بروید و روی سرباز ها امتحان کنید. می توانید کشتی هایی که خیلی بزرگ هستند را از بین ببرید و از طلا و توپ های آن استفاده کنید. می توانید کشتی های کوچک تر را از بین ببرید و چوب و وسایل مورد نیاز آن را بردارید. این بازی هم به سرنوشتی مثل Watch Dogs دچار شده است. گیم پلی بازی اصلا شبیه به گیم پلی نمایشگاه E3 نیست و تا کنون مادی نیامده که این مشکل را بر طرف کند. افت فریم بازی جزء مشکل های خیلی بد بازی به شمار می رود و حتی شرکت یوبی سافت هم ترفندی یا روشی برای درست کردن آن اعلام نکرده است. بنده با رزولوشن هشتصد در ششصد این بازی را به اتمام رساندم ولی بقیه که کنسول بازی می کند روی هزار و نهصد و بیست بدون افت فریم بازی می کنند. این مشکل هنوز که هنوزه بر طرف نشده، شاید در روز های آینده و شاید در سال های آینده شاید اقدام یوبی سافت باشیم. در ادامه نقاط ضعف و قوت بازی گفته می شود.
[تصویر:  ac4-blackflag.jpg]

Black Flag 

نقاط ضعف : افت فریم، به چشم نیامدن بعضی از جزئیات، سختی بیش از حد، استفاده نشدن زیاد از مخفی کاری، بعضی از بخش های گیم پلی تکراری هستند،” باگ ”
نقاط قوت : تراژدیِ بسیار خوب، داستانی بسیار زیبا، صحنه های سینماتیک عالی، گرافیک بهبهود یافته، امکانات و جزئیات افزایش پیدا کردند.نمرات :
گرافیک : ۹٫۰
گیم پلی : ۹٫۰
هوش مصنوعی” : ۱۰
صداگزاری و موسیقی : ۱۰
ارزش : ۹۸٫۱۰۰— معنی بعضی از کلمات —
تراژدی : فیلم، بازی یا داستانی که دارای پایان غم انگیزی باشد.
— شخصیت ها —
اتزیو : یک اساسین ایتالیایی است که بعد از یک سکته از دنیا رفت
الطایر بن الاحد : استاد اساسین ها، جزء اساسین اعراب و بدنیا آمده ی مسیاف. در پیری به طرز نامعلومی از دنیا رفت
BlackBeard : او نیز از دوستان ادوارد بود که در یک عملیات حمله به کشتی کشته شد.
—–

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *